Oś Priorytetowa: | II OCHRONA ŚRODOWISKA, ZAPOBIEGANIE ZAGROŻENIOM I ENERGETYKA |
Działanie: | II.2. Gospodarka odpadami |
Numer konkursu: | KONKURS DLA NABORU NR 1 |
Numer wniosku: | WND- RPLD.02.02.00-00-010/10 |
Tytuł projektu: | BUDOWA ZAKŁADU UNIESZKODLIWIANIA ODPADÓW W RÓŻANNIE WRAZ Z ZAMKNIĘCIEM I REKULTYWACJĄ SKŁADOWISKA |
Beneficjent: | Gmina Opoczno |
Okres realizacji: | od 30.12.2005 do 30.09.2011 |
Wartość projektu: | 31.118.876,75 PLN |
Dofinansowanie ze środków EFRR: | 24.465.513,60 PLN |
Charakterystyka projektu:
Przedmiotem projektu jest budowa Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów oraz rekultywacja i zamknięcie składowiska odpadów w miejscowości Różanna zlokalizowanej w gminie Opoczno, stanowiącej część powiatu opoczyńskiego znajdującego się na terenie województwa łódzkiego.
Zastosowany w przedmiotowym projekcie wariant realizacji oparty jest na technologii przyjaznej dla środowiska charakteryzującej się dobrą jakością produktów zagospodarowania odpadów takich jak kompost, czy też surowce wtórne. Surowce wtórne wyselekcjonowanie w systemie zbiórki „u źródła”, są mniej zanieczyszczone, a sam proces ich zagospodarowania mniej energochłonny.
Cele gospodarczo-techniczne
Cele środowiskowe
Cele społeczne
Zakład Unieszkodliwiania Odpadów utworzony w miejscowości Różanna jest ważnym obiektem infrastruktury ochrony środowiska w regionie. Z punktu widzenia społeczności lokalnej powiatu opoczyńskiego oraz okolicznych gmin, z terenu których będą również odbierane odpady, jest on istotny dla zapewnienia właściwego poziomu życia mieszkańców. Niezadowalający poziom świadomości ekologicznej sprawia bardzo często, że mieszkańcy, jako wytwórcy odpadów, nie zdają sobie sprawy z zagrożenia, jakie stanowi niewłaściwa segregacja oraz składowanie odpadów. Kierowanie zebranych w regionie odpadów do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów realizuje założenia zrównoważonego rozwoju i podnosi jakość środowiska naturalnego.
W interesie całej społeczności lokalnej regionu oraz władz gminy jest posiadanie rozwiniętej bazy środowiskowej, wyposażonej w infrastrukturę na wysokim poziomie, by zapobiec szkodliwemu wpływowi niewłaściwie zagospodarowanych odpadów na środowisko naturalne w regionie i podnieść konkurencyjność regionu w zakresie odpowiedniej infrastruktury ochrony środowiska.
Zakład Unieszkodliwiania Odpadów realizowany będzie dla powiatu opoczyńskiego (gminy Opoczno, Drzewica, Białaczów, Mniszków, Paradyż, Poświętne, Sławno, Żarnów), gminy Gowarczów oraz Fałków (powiat konecki), gminy Aleksandrów (powiat piotrkowski), gminy Gielniów (powiat przysuski). Według założeń projektowych, ZUO stanowić będzie integralną część kompleksowego systemu gospodarki odpadami w gminie Opoczno i powiecie opoczyńskim.
Budowany Zakład Unieszkodliwiania Odpadów w Różannie będzie funkcjonalnie połączony z istniejącym składowiskiem, które zostanie zamknięte i powierzchnia po nim zrekultywowana. Część obiektów składowiska, z uwagi na bardzo zły stan techniczny, zostanie zlikwidowana, natomiast przewiduje się wykorzystanie pozostałych obiektów dla potrzeb planowanego zakładu unieszkodliwiania odpadów po wykonaniu niezbędnych prac remontowych i adaptacyjnych. Nowa infrastruktura będzie w części oparta o nowowybudowane budynki, a w pozostałej części będzie wykorzystywać zaplecze dotychczasowego składowiska odpadów. Dodatkowo zasilanie Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów w wodę będzie odbywało się za pośrednictwem wybudowanego wodociągu. Woda na terenie zakładu będzie wykorzystywana na potrzeby bytowo-gospodarcze i technologiczne oraz ppoż.
Planowane rozbiórki będą obejmować swym zakresem następujące obiekty budowlane i instalacje, aktualnie wchodzące w skład istniejącego składowiska odpadów w Różannej:
- elektryczne;
- kanalizacji sanitarnej z dwoma zbiornikami bezodpływowymi;
- kanalizacji wód z placu utwardzonego użytkowanego jako płytowa myjnia samochodowa ze studniami chłonnymi;
- wewnętrzna sieć wodociągowa;
- odcinek przyłącza telefonicznego (od obiektu nr 1 do słupa „T1”), oraz słup „T2” wchodzący w kolizję z projektowanymi;
Do modernizacji i adaptacji dla potrzeb projektowanego Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów wytypowano następujące obiekty budowlane:
Planowane nowe obiekty budowlane, które powstaną w wyniku realizacji inwestycji:
Budynki:
Budowle:
Ponadto, oprócz prac budowlanych oraz modernizacyjnych, przedmiotowa inwestycja zakłada zakup niezbędnego sprzętu oraz wyposażenia, które będzie stanowiło integralną część budowanego Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów. Zakupiony sprzęt jest konieczny z punktu widzenia celów projektu, a także w ze względu na właściwe zagospodarowanie odpadów. W ramach przedmiotowego projektu planowany jest zakup następującego wyposażenia:
Wyposażenie technologiczne składowiska
Wyposażenie podstawowe składowiska (p.poż.)
Sprzęt przeciwpożarowy takich jak: gaśnice, koc gaśniczy, apteczka pierwszej pomocy
z wyposażeniem w szafce metalowej, agregat gaśniczy AP-25 z ABC proszek, z pokrowcem, ekologiczna apteczka pierwszej pomocy, zestaw chemiczny, wąż hydrantowy, prądownica wodna z zaworem kulowym SB.
Poza wymienionymi powyżej sprzętami, które zaliczone zostały do kosztów kwalifikowanych przedmiotowej inwestycji, planowany jest zakup podstawowego wyposażenia biurowego (koszty niekwalifikowalne). W skład wyposażenia biurowego wchodzą przykładowo następujące pozycje: szafki, szafy, krzesła, stoły, biurka, fotele.
W związku z wprowadzeniem nowego systemu selektywnej zbiórki odpadów w obszarze oddziaływania inwestycji konieczne jest poniesienie następujących nakładów:
Proponowana technologia Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów obejmie:
Celem planowanej rekultywacji jest ograniczenie szkodliwego oddziaływania kwatery składowiska w miejscowości Różanna po zakończeniu jej eksploatacji na tereny przyległe. Przewiduje się w ramach projektu podjęcie działań mających na celu:
Jako podstawowy kierunek zagospodarowania zrekultywowanej kwatery przyjęty został teren zielony.
W dniu 13 maja 2011 r. z udziałem władz województwa łódzkiego, samorządowców z terenu powiatu opoczyńskiego i gmin ościennych oficjalnie oddano do użytku nowoczesny Zakład Unieszkodliwiania Odpadów w Różannie. Symboliczną wstęgę otwierającą podwoje Zakładu przecięli wspólnie: Wicewojewoda Łódzki Krystyna Ozga, Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień, wicemarszałek Artur Bagieński, Przewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego Marek Mazur, Starosta Opoczyński Jan Wieruszewski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Opocznie Zdzisław Wojciechowski, Burmistrz Opoczna Jan Wieruszewski i gospodarz obiektu Prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Spółka z o.o. w Opocznie Jacek Pacan.