Uczestnicy mieli okazję poznać historię Kręgu z Krzyżowej – niemieckiego ruchu opozycyjnego wobec nazistów założonego w czasie II wojny światowej, a także dowiedzieć się więcej o historycznym spotkaniu pierwszego premiera wolnej Polski, Tadeusza Mazowieckiego, z kanclerzem Niemiec Helmutem Kohlem podczas Mszy Pojednania w 1989 roku. Właśnie wtedy zainicjowano powstanie Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, organizacji wspierającej wymiany młodzieżowe między oboma krajami.
Program spotkania obfitował w różnorodne aktywności, które sprzyjały integracji i rozwijaniu kompetencji międzykulturowych. Uczniowie dzielili się informacjami o swoich szkołach, miastach i zainteresowaniach, a także wspólnie uczestniczyli w warsztatach i zajęciach. Nie zabrakło również wycieczek, m.in. do Wrocławia oraz Osówki – podziemnego miasta w Górach Sowich.
Wspólna zabawa, gry, mecze siatkówki i nauka regionalnych tańców były doskonałą okazją do budowania relacji. Szczególnym momentem było obchodzenie Mikołajek, podczas których każdy uczestnik otrzymał drobny upominek ufundowany przez burmistrza Opoczna Michała Koneckiego.
Wymiana była nie tylko okazją do nauki i poznawania nowych kultur, lecz także do budowania trwałych przyjaźni. Kolejny etap współpracy odbędzie się we wrześniu 2025 roku, kiedy uczniowie z Opoczna odwiedzą swoich niemieckich partnerów w Poczdamie.
© 2019 URZĄD MIEJSKI W OPOCZNIE
SIEDZIBA URZĘDU MIEJSKIEGO W OPOCZNIE: STAROMIEJSKA 6, 26-300 OPOCZNO