Aktualności

Opoczyńskie Święto Plonów już za nami!

Opublikowano dn. 12.09.2019
Autor: OPOCZNO


W niedzielę, 8 września, w Opocznie odbyły się Gminne Dożynki Opoczyńskie, których głównymi organizatorami byli: Gmina Opoczno, Miejski Dom Kultury i Sołectwo Ostrów. Role starostów Dożynek pełniło małżeństwo z Ostrowa: Urszula i Piotr Paduch.

W tym roku uroczystościom dożynkowym towarzyszyła szczególna oprawa, ze względu na jubileusz 40-lecia MDK oraz 30-lecie Ceramiki Paradyż. Wydarzenia te wpisywały się ponadto w Europejskie Dni Dziedzictwa i zorganizowane zostały pod hasłem „Polski Splot Opoczno 2019”.
Dożynki rozpoczęła uroczysta msza św. w kościele pw. NMP Królowej Polski. Po niej ulicami miasta przeszedł barwny korowód.
Oficjalne uroczystości otworzyło wspólne wykonanie Hymnu Państwowego. Część wieńcowa odbyła się na placu przy Miejskim Domu Kultury. Tam też miało miejsce tradycyjne dzielenie się chlebem wypieczonym z tegorocznych zbóż oraz ośpiewanie wieńców dożynkowych, a także prezentacja poszczególnych sołectw.
- Z regionalnymi specjałami wystawiło się sołectwo Ostrów, które było jednocześnie gospodarzem Dożynek, a także sołectwa: Bukowiec Op., Bielowice, Januszewice, Kraśnica, Wola Załężna i KGW Gminy Opoczno - wylicza Zdzisław Miękus, dyrektor MDK i dodaje, że na dożynkowych stoiskach królowały m.in. pierogi, chleb ze smalcem i kiszonym ogórkiem oraz różnego rodzaju ciasta.
Podczas niedzielnych uroczystości uhonorowano rolników. W tym roku wyróżnionych zostało kilka gospodarstw rolnych i jedno gospodarstwo pszczelarskie. Statuetki „Rolnik Gminy Opoczno 2019” z rąk Tomasz Łuczkowskiego, zastępcy burmistrza Opoczna, otrzymali: Aneta i Tomasz Gwizdoń ze Stużna Kolonii, Maria i Andrzej Baran z Libiszowa Kolonii, Agnieszka i Leszek Kostrzewa z Ostrowa, Wiesława i Kazimierz Gawęda z Kruszewca Kolonii, Teresa Sarwa z Wólki Karwickiej, Dorota i Andrzej Franczak z Wygnanowa i Rafał Goworek z Opoczna.
Przeprowadzony został także Konkurs Oberka o Puchar Dyrektora MDK, do którego przygrywała kapela Tadeusza Wijaty z Dzielnej.
Punktem kulminacyjnym Dożynek był Koncert Galowy Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”.
- Cieszę się, że mieliśmy przyjemność gościć Zespół „Mazowsze” na tak ważnym wydarzeniu jakim były Gminne Dożynki Opoczyńskie w jubileuszowym dla MDK roku - podkreśla Z. Miękus i dodaje, że występ „Mazowsza” w Opocznie to efekt długotrwałych rozmów władz miasta i przedstawicieli opoczyńskiej instytucji kultury z dyrekcją Zespołu.
Wcześniej na scenie zaprezentowały się lokalne zespoły śpiewacze: Sitowianki, Kraśniczanki, Bukowianki i Wolowianki.
Niedzielne uroczystości przyciągnęły ogromną liczbę mieszkańców regionu opoczyńskiego, i nie tylko, którą można liczyć nawet w tysiącach. Udział wzięli w nich również: przedstawiciele władz parlamentarnych, wojewódzkich i samorządowych, delegacja z Jarocina i słowackiego miasta partnerskiego Bytča, przedstawiciele różnego rodzaju instytucji, przedsiębiorstw, służb mundurowych i zaproszeni goście.
W trakcie Dożynek uhonorowano Stanisława Tępińskiego, współwłaściciela i założyciela Ceramiki Paradyż, za 30 lat działalności firmy. Symbolicznie przekazano również organizację przyszłorocznych Dożynek dla Sobawin i Bukowca Op.
Współorganizatorzy Gminnych Dożynek Opoczyńskich 2019 to: Sołectwa Gminy Opoczno, Koła Gospodyń Wiejskich Gminy Opoczno, OSP Wygnanów, OSP Opoczno i Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: TVP3 Łódź, Radio Łódź, Dziennik Łódzki, TOP - Tygodnik Opoczyński, Radio Plus Radom, Gość Niedzielny, Radio Fama, Opoczno.info, eopoczno.pl, epiotrkow.pl i Strefa FM.
Wśród sponsorów znaleźli się: Ceramika Paradyż sp. z o.o., WOY Sp. z o.o., Bank Spółdzielczy w Opocznie, AgroWikt, Konkret, Majsterek, Tombud, OPTEX, Opocznianka, Bud-Trans Krzysztof Rzeźnik, Madej, Lokus, Standard - PSB, Verkatto, ExpoDrew, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, Waldemar i Sylwester Woźniakowie, Zbigniew Gierczak i Krzysztof Gajew.
Liczba wyświetleń: 2390

Powrót
E-Urząd

E-URZĄD

E-URZĄD

WIDZĘ / CZUJĘ / REAGUJĘ

Tło

Ikona

BUDŻET OBYWATELSKI

Tło

Ikona

PLANOWANIE PRZESTRZENNE

Tło

Ikona

JAKOŚĆ POWIETRZA

Tło

Ikona

STRAŻ MIEJSKA

tlo

ikona

BIBLIOTEKA

Biblioteka

Biblioteka

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MUZEUM

MUZEUM

MUZEUM

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

Facebook płytka ceramiczna

Festiwal Płytki Ceramicznej

Facebook Gmina

Gmina Opoczno

youtube

Odwiedź nas na youtube

Opoczno Stolicą Oberka

ikona FB

Opoczno 2.0