Aktualności

Na ludowo z „Pasiaczkiem”

Opublikowano dn. 06.06.2019
Autor: OPOCZNO


Już po raz szósty odbył się w Opocznie Ogólnopolski Przegląd Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Folklorystycznych „Pasiaczek”. W konkursie wystąpiło 11 grup reprezentujących różne regiony Polski i (poza konkursem) Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Opoczyńskiej „Tramblanka” - gospodarz imprezy.

Konkursowe prezentacje oceniało jury w składzie: Wiesława Hazuka, choreograf, członek rady ekspertów polskiej sekcji Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej - CIOFF, Marta Lewandowska, choreograf tańców regionalnych i Dariusz Nawrocki, instruktor tańca ludowego i członek polskiej sekcji CIOFF.

Jurorzy podkreślili bardzo wysoki poziom występujących zespołów i docenili trudną pracę instruktorów.

Przeglądowi towarzyszyły warsztaty z etnodizajnu z elementami sztuki wizualnej, warsztaty regionalnej twórczości ludowej i prezentacja rękodzieła ludowego oraz warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży pn. „Poleczka zabiera dzieci w świat”.

Tegoroczna edycja „Pasiaczka” wpisała się szereg przedsięwzięć organizowanych w ramach Dnia Dziecka. Konkurs otrzymał również dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w wysokości 10 tys. zł. Dotacja została przyznana w ramach programu „Kultura Ludowa i Tradycyjna”.

Głównym celem imprezy była popularyzacja unikalnych i żywych elementów kultury tradycyjnej na poziomie lokalnym, regionalnym i ogólnopolskim oraz integracja środowisk artystycznych, a w szczególności dziecięcych i młodzieżowych zespołów folklorystycznych z całej Polski.

Laureatom poszczególnych miejsc przyznane zostały nagrody finansowe w wysokości 2.000, 1.500 i 1.000 zł. Wręczyli je Tomasz Łuczkowski, zastępca burmistrza Opoczna i Zdzisław Miękus, dyrektor Miejskiego Domu Kultury, którzy jednocześnie pogratulowali wszystkim wspaniałych występów i podziękowali za udział w Przeglądzie.

Patronat nad wydarzeniem objęli: TVP3 Łódź, TOP - Tygodnik Opoczyński, Dziennik Łódzki, Radio Plus Radom, Radio FAMA, Radio STREFA FM, Telewizja Lokalna Opoczno oraz portale: opoczno.info i eopoczno.pl.

Laureaci:
I kategoria dziecięca:
I miejsce - Zespół Pieśni i Tańca „Mała Ziemia Żywiecka” - Żywiec
II miejsce - Zespół Tańca Ludowego „Mały Głusk” - Lublin
III miejsce - Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Mali Smardzewianie” - Smardzewice

II kategoria młodzieżowa:
I miejsce i nagrodę w wysokości - Zespół Pieśni i Tańca „Poltex” - Łódź
II miejsce - Dziecięcy Zespół Tańca Ludowego „Ryki” - Ryki
III miejsce - Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Lisiecka” - Liszki

Liczba wyświetleń: 2662

Powrót
E-Urząd

E-URZĄD

E-URZĄD

WIDZĘ / CZUJĘ / REAGUJĘ

Tło

Ikona

BUDŻET OBYWATELSKI

Tło

Ikona

PLANOWANIE PRZESTRZENNE

Tło

Ikona

JAKOŚĆ POWIETRZA

Tło

Ikona

STRAŻ MIEJSKA

tlo

ikona

BIBLIOTEKA

Biblioteka

Biblioteka

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MUZEUM

MUZEUM

MUZEUM

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

Facebook płytka ceramiczna

Festiwal Płytki Ceramicznej

Facebook Gmina

Gmina Opoczno

youtube

Odwiedź nas na youtube

Opoczno Stolicą Oberka

ikona FB

Opoczno 2.0