Aktualności

Czesi z Opoćna w Opocznie

Opublikowano dn. 02.06.2019
Autor: OPOCZNO


W dniach 30 i 31 maja w naszej gminie gościła delegacja z partnerskiego czeskiego miasta Opoćno. Wizyta miała charakter roboczy, której zwieńczeniem było podpisanie porozumień na obecną kadencję. Delegacja w składzie: Šárka Škrabalová, burmistrz czeskiego Opoćna, Václav Slezák, zastępca burmistrza, Kateřina Vošlajerová, radna i Marie Baranová, tłumacz, pierwszego dnia odwiedziła opoczyński magistrat gdzie została przyjęta przez Dariusza Kosno, burmistrza Opoczna, jego zastępców Andrzeja Kacprzaka i Tomasza Łuczkowskiego oraz Barbarę Bąk, skarbnik Gminy.

Następnie goście z Czech odwiedzili m.in. schronisko opoczyńskie. Miłym akcentem było przekazanie przez nich karmy dla psów. Spotkali się też z prezes PGK Beatą Wiktorowicz, a pracownik firmy Jarosław Antoniak zapoznał czeskich partnerów z systemem segregacji odpadów na terenie naszego samorządu. O godzinie 13.00 burmistrz Dariusz Kosno, wspólnie z burmistrz czeskiego Opoćna posadzili przy siedzibie MDK dęba, który zapoczątkuje takie nasadzenia w przyszłości.

Kolejnym punktem wizyty było spotkanie z tradycyjną kulturą ludową w Bielowicach. Czesi spotkali się z rodziną Dąbrowskich w siedzibie Stowarzyszenia Przyjaciół Kultury Ludowej oraz z rodziną Rzepków, gdzie wykonywano opoczyńskie ozdoby.

Ważnym elementem wizyty czeskiej delegacji było podpisanie przez Dariusza Kosno, burmistrza Opoczna i Šárkę Škrabalovą, burmistrz czeskiego Opoćna porozumienia o rozwijaniu i przedłużeniu wzajemnej współpracy pomiędzy Opocznem a czeskim Opoćnem.

Drugiego dnia wizyty goście zwiedzili biogazownie firmy Woy w Bukowcu. Dzięki uprzejmości Państwa Wojciechowskich zapoznano się z nowoczesną instalacją, po której oprowadził sekretarz miasta Janusz Klimek. Niezwykła gościnność firmy zakończyła rozmowa z panią Wiesławą Wojciechowską.

Następnie goście udali się do gminy Poświętne, gdzie spotkali się z wójtem Michałem Franasem oraz wzięli udział w starcie wyścigu kolarskiego szlakiem mjr Hubala. Złożono także kwiaty w Anielinie, miejscu śmierci majora.

Liczba wyświetleń: 2706

Powrót
E-Urząd

E-URZĄD

E-URZĄD

WIDZĘ / CZUJĘ / REAGUJĘ

Tło

Ikona

BUDŻET OBYWATELSKI

Tło

Ikona

PLANOWANIE PRZESTRZENNE

Tło

Ikona

JAKOŚĆ POWIETRZA

Tło

Ikona

STRAŻ MIEJSKA

tlo

ikona

BIBLIOTEKA

Biblioteka

Biblioteka

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MUZEUM

MUZEUM

MUZEUM

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

Facebook płytka ceramiczna

Festiwal Płytki Ceramicznej

Facebook Gmina

Gmina Opoczno

youtube

Odwiedź nas na youtube

Opoczno Stolicą Oberka

ikona FB

Opoczno 2.0