Aktualności

Jubileusz pełen muzyki, tańca i tradycji – 25-lecie Stowarzyszenia Twórców i Przyjaciół Kultury Ludowej w Bielowicach

Opublikowano dn. 25.08.2025
Autor: Mariola Saternus


24 sierpnia 2025 r. w Bielowicach odbyło się nie tylko święto lokalnej kultury pod nazwą „Na deskach w Bielowicach”, ale również uroczyste obchody jubileuszu 25-lecia Stowarzyszenia Twórców i Przyjaciół Kultury Ludowej, które rok rocznie jest organizatorem wydarzenia.

Tegoroczny festiwal był szczególny dla stowarzyszenia, ponieważ uczczono pamięć Józefa Dąbrowskiego, założyciela stowarzyszenia, a zarazem wielkiego miłośnika kultury ludowej   Dzisiaj jego dzieło kontynuuje cała rodzina, na czele z synem Marcinem Dąbrowskim, który jednocześnie jest Radnym Rady Miejskiej Gminy Opoczno   .
Ta edycja była również okazją do przedstawienia sylwetek wspaniałych twórczyń tego rejonu Gminy Opoczno, którym poświęcona była wystawa. To była prawdziwa uczta dla miłośników folkloru, muzyki ludowej i tradycyjnych smaków regionu    . Przybyło wielu mieszkańców Gminy, jak i zaproszonych przedstawicieli władz samorządowych i państwowych   . Burmistrza Opoczna reprezentował zastępca Jan Zięba oraz przewodniczący Rady Miejskiej Dariusz Kołodziejczyk wraz z radnymi Anną Ziębą i Sławomirem Rogiem   .
Na zaproszenie organizatorów przybyli również znamienici goście z regionu i kraju: Poseł na Sejm RP Robert Telus, Radny Sejmiku Województwa Łódzkiego Janusz Ciesielski, delegacja z Powiatu Opoczyńskiego na czele ze Starostą. Swoją obecnością zaszczycił organizatorów Ksiądz Adam Płóciennik, proboszcz parafii św. Łukasza Ewangelisty w Drzewicy, który podkreślił związki kultury ludowej z tradycją chrześcijańską. W wydarzeniu wzięli udział dyrektorzy jednostek kultury: Muzeum Regionalne w Opocznie - AdamGrabowski, MDK Opoczno - Zdzisław Miękus, Biblioteka Publiczna im. Stefana Janasa w Opocznie - Jerzy Misiurski.
Program artystyczny był prawdziwym świętem muzyki i tańca ludowego   . Na scenie pojawiły się znane i cenione zespoły z regionu:
Kapela Binków, Kapela Jana Kmity, Kapela Józefa Wijaty z Dzielnej, Kapela Romana Wojciechowskiego, a gościnnie wystąpili również:
Kapela Wiesławy Gromadzkiej oraz Kapela Tomasza Stachury. Nie zabrakło również chwili refleksji i wspomnień – jubileusz 25-lecia Stowarzyszenia był okazją do podsumowania dotychczasowej działalności i podziękowania wszystkim, którzy na przestrzeni lat wspierali rozwój i promocję kultury ludowej w Bielowicach i regionie opoczyńskim   .
Dyrektor Muzeum Regionalnego Adam Grabowski przypomniał sylwetki znakomitych twórczyń tego regionu: Stanisławę, Mariannę i Józefę Dąbrowską oraz Weronikę Gruszecką, Stefanię Pacan, Mariannę Rzepkę i Danutę Jurek.
Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji – między innymi odbył się konkurs oberka   , a dla najmłodszych uczestników były animacje, gry i zabawy    .
Stoiska z lokalnymi potrawami i przekąskami przyciągały zapachem i smakiem regionalnej kuchni    .
Wspólna zabawa, śpiew, taniec i tradycyjna oprawa po raz kolejny udowodniły, jak silne są korzenie kultury ludowej w naszym regionie i jak wielką rolę odgrywa ona w integracji lokalnej społeczności. 

Liczba wyświetleń: 344

Powrót
E-Urząd

E-URZĄD

E-URZĄD

WIDZĘ / CZUJĘ / REAGUJĘ

Tło

Ikona

STRAŻ MIEJSKA

tlo

ikona

BUDŻET OBYWATELSKI

Tło

Ikona

BIBLIOTEKA

Biblioteka

Biblioteka

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MUZEUM

MUZEUM

MUZEUM

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

Facebook płytka ceramiczna

Festiwal Płytki Ceramicznej

Facebook Gmina

Gmina Opoczno

youtube

Odwiedź nas na youtube

Opoczno Stolicą Oberka

ikona FB

Opoczno 2.0