Aktualności

Spotkanie Seniorów z Burmistrzem Opoczna: Rozmowy o Potrzebach i Aktywności

Opublikowano dn. 16.01.2025
Autor: Gmina Opoczno


W dniu 15 stycznia 2025 roku odbyło się ważne spotkanie zorganizowane przez Kazimierę Frączek, Prezes Spółdzielni Socjalnej „Promyk Nadziei”. Celem wydarzenia było omówienie potrzeb oraz możliwości aktywizacji seniorów w gminie Opoczno.

W spotkaniu uczestniczył Burmistrz Opoczna Michał Konecki, który miał okazję zapoznać się z grupą seniorów, ich sugestiami oraz oczekiwaniami. Podczas rozmowy burmistrz zadeklarował chęć współpracy i utrzymywania bieżącego kontaktu z mieszkańcami. „Postaramy się zadbać o potrzeby seniorów oraz usprawnić komunikację w sprawach najpilniejszych” – zapewnił.

Podczas dyskusji uczestnicy wskazali szereg inicjatyw i działań, które mogłyby poprawić jakość życia seniorów. Osoby starsze podkreślały swoją wartość oraz rolę społeczną. Mają potencjał intelektualny, pasje i ambicje, a także chęć podejmowania działań, które przeciwdziałałyby depresji czy osamotnieniu po stracie bliskich. Seniorzy wyrazili pragnienie, aby nie być jedynie „odbiorcami”, lecz aktywnie angażować się w życie społeczne. Chcą być realnie aktywni, a także cieszyć się pogodnym starzeniem w dobrym zdrowiu.

W realizacji takich celów kluczowa byłaby świetlica senioralna w pobliżu ich miejsc zamieszkania. Miałaby to być przestrzeń, w której osoby starsze mogłyby wspólnie spędzać czas, pić herbatę, grać w brydża, uczestniczyć w interesujących wykładach, rozwijać swoje pasje czy realizować zajęcia manualne.

Podczas spotkania omówiono także kwestie związane z codziennym życiem seniorów, w tym:

·         potrzebę stworzenia bezpiecznego przejścia przy bloku nr 8 na ul. Kopernika,

·         brak ławek na niektórych odcinkach ulic,

·         brak ławek przy boisku „Orlik” przy ul. Kopernika i Kossaka,

·         możliwość wydłużenia trasy autobusowej do cmentarza przy ul. Rolnej,

·         udostępnienie szkolnej sali gimnastycznej dla seniorów w celu organizowania zajęć sportowych,

·         brak miejsc z nasadzeniami drzew i ławkami, oddalonych od ulic, gdzie można odpocząć od hałasu,

·         możliwość wykorzystania lokalu przy ul. Kopernika (po dawnym żłobku) na potrzeby seniorów.

Burmistrz Michał Konecki zobowiązał się do dalszego dialogu z seniorami i śledzenia działań zmierzających do tworzenia coraz lepszych warunków dla ich aktywności społecznej. Zapewnił również wsparcie dla działań, które umożliwią osobom starszym prowadzenie samodzielnego, niezależnego i satysfakcjonującego życia, nawet w obliczu ograniczeń zdrowotnych.

„Chcemy stworzyć przestrzeń do dialogu i rozwiązywać problemy, które są najważniejsze dla naszych mieszkańców” – podkreślił burmistrz.

Spotkanie zakończyło się w atmosferze współpracy. Seniorzy podkreślili, że takie inicjatywy są kluczowe dla budowania lokalnej wspólnoty i poprawy jakości życia mieszkańców. Dzięki zaangażowaniu opoczyńskiej Spółdzielni Socjalnej „Promyk Nadziei” oraz wsparciu burmistrza, seniorzy wyrazili nadzieję na realizację zgłoszonych propozycji. Podjęte działania mogą stać się przykładem skutecznego dialogu między samorządem a mieszkańcami.

 

Liczba wyświetleń: 401

Powrót
E-Urząd

E-URZĄD

E-URZĄD

WIDZĘ / CZUJĘ / REAGUJĘ

Tło

Ikona

BUDŻET OBYWATELSKI

Tło

Ikona

PLANOWANIE PRZESTRZENNE

Tło

Ikona

JAKOŚĆ POWIETRZA

Tło

Ikona

STRAŻ MIEJSKA

tlo

ikona

BIBLIOTEKA

Biblioteka

Biblioteka

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MUZEUM

MUZEUM

MUZEUM

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

Facebook płytka ceramiczna

Festiwal Płytki Ceramicznej

Facebook Gmina

Gmina Opoczno

youtube

Odwiedź nas na youtube

Opoczno Stolicą Oberka

ikona FB

Opoczno 2.0