Aktualności

Warsztaty na Kaszubach

Opublikowano dn. 19.09.2022
Autor: OPOCZNO


W dniach od 16 do 18 września Panie z Kół Gospodyń Wiejskich naszego regionu uczestniczyły w warsztatach, które odbywały się na Kaszubach.

Koła Gospodyń Wiejskich jako główny animator kultywowania tradycji i obrzędów ludowych, już od wielu lat mają zasadniczy wpływ na życie regionu. Zajmują się pielęgnowaniem tradycji m.in. poprzez doskonalenie i podtrzymywanie sztuki kulinarnej, promowanie i sprzedaż wyrobów rękodzieła ludowego, kultywowaniem folkloru oraz sztuki ludowej.
Gmina Opoczno mając świadomość wartości KGW, chętnie wspiera rozwój lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich i z tego względu będzie organizatorem serii wyjazdów, które w dużej mierze mogą stać się motorem napędowym do ich rozwoju, usprawnią ich działania, a może natchną na nowe, ale oparte na tradycji aspekty ich działalności. Czego mogły już doświadczyć uczestniczki podczas pierwszego z całego cyklu wyjazdów, który odbył się w malowniczej scenerii Kaszub dzięki uprzejmości Kaszubskiego Uniwersytetu Ludowego.
Uczestniczki wyjazdu mogły zapoznać się z techniką malowania na szkle i samodzielnie pod okiem instruktora wykonać swoje obrazy. Następnie zapoznały się z unikatową kaszubską sztuką nieprofesjonalną, a dokładnie z wytwarzaniem kwiatów z bibuły, które utrwalane są w wosku. Zajęcia miały charakter szkoleniowy, przestawiający nieznane dotąd techniki, dzięki którym panie nabierały nowych umiejętności oraz doświadczeń, które będą mogły wykorzystać we własnej twórczości oraz lokalnej działalności.
Celem wyjazdu nie były tylko szkolenia, ale również pokazanie paniom jak działają inne KGW w naszym kraju, co umożliwiło wzajemną wymianę doświadczeń oraz zdobycie wiedzy w zakresie promocji regonu poprzez folklor. Nie zabrakło bardzo ciekawych wykładów o kulturze i historii Kaszub, a także wycieczek krajoznawczych.
Warsztaty możliwe były do zrealizowania dzięki, pozyskanym przez Gminę Opoczno, funduszom norweskim, w ramach których Koła Gospodyń Wiejskich naszej gminy będą mogły uczestniczyć w szkoleniach i wykładach na terenie całego kraju. Głównym celem wyjazdów studyjnych naszych pań będzie poznawanie tradycji i kultury innych regionów, ale przede wszystkim nabywanie doświadczenia celem zwiększania potencjału swoich Kół.
logo
 Working together for a green competitive and inclusive Europe Wspólnie. Działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej. Projekt Opoczno 2.0 - nowe otwarcie: Opoczno - bezpieczny ekologicznie regionalny ośrodek przedsiębiorczości o rozpoznawalnej marce i silnym poczuciu tożsamości lokalnej mieszkańców.
Liczba wyświetleń: 1140

Powrót
E-Urząd

E-URZĄD

E-URZĄD

WIDZĘ / CZUJĘ / REAGUJĘ

  Zgłoś Awarię

ZGŁOŚ AWARIĘ

BUDŻET OBYWATELSKI

 

 

PLANOWANIE PRZESTRZENNE

  planowanie przestrzenne

 

JAKOŚĆ POWIETRZA

  jakość powietrza

 

STRAŻ MIEJSKA

straż miejska

straż miejska

PRZEKAŻ 1% W OPOCZNIE

PRZEKAŻ 1% W OPOCZNIE

PRZEKAŻ 1% W OPOCZNIE

BIBLIOTEKA

Biblioteka

Biblioteka

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MUZEUM

MUZEUM

MUZEUM

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

Facebook płytka ceramiczna

Festiwal Płytki Ceramicznej

Facebook Gmina

Gmina Opoczno

youtube

Odwiedź nas na youtube

Panoramy

Poznaj opoczyńskie

Opoczno Stolicą Oberka

ikona FB

Opoczno 2.0