INFORMACJA
DLA MIESZKAŃCÓW GMINY OPOCZNO
prawidłowa pielęgnacja drzew i krzewów
Okres wiosenny jest czasem prowadzenia wzmożonych prac w zakresie zabiegów pielęgnacyjnych drzew i krzewów. Z tego względu, zanim przystąpi się to takich prac, najpierw należy ustalić, czy w ogóle powinno się taką przycinkę drzewa, krzewu rosnącego na swojej nieruchomości przeprowadzić, a jeśli tak – jakie gatunki, kiedy i w jaki sposób to zrobić?
Należy także pamiętać o regulacjach prawnych obowiązujących w zakresie nadmiernej lub nieprawidłowej redukcji koron drzew czy krzewów oraz obowiązujących w tym przypadku konsekwencjach.
Przycinanie korony drzew to zabieg, który można wykonywać przez cały rok, jednak należy brać pod uwagę cechy biologiczne drzew takie jak: pora kwitnienia, rodzaj rośliny (liściasta/iglasta), rodzaj pędów, na jakich zawiązują się nowe pąki kwiatowe. W trosce o kondycję drzew i krzewów warto z przycinką poczekać do wczesnej zimy lub nawet przedwiośnia. Najlepiej takie prace zaplanować na okres listopad – marzec.
PAMIĘTAJ !!! Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac w koronie drzew należy upewnić się czy prowadzone działania nie będą stanowiły zagrożenia dla gatunków zwierząt lub roślin objętych ochroną lub dla gniazdujących ptaków. W okresie lęgowym tj. od marca do października nie można wycinać gałęzi, na którym znajdują się gniazda. Za niszczenie siedlisk zwierząt objętych ochroną grożą kary.
Wykonywanie prac w obrębie korzeni, pnia lub korony drzewa lub krzewu reguluje art. 87a ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody (t.j. Dz.U. z 2021 r., poz.1098), a mianowicie:
1. Prace ziemne oraz inne prace wykonywane ręcznie, z wykorzystaniem sprzętu mechanicznego lub urządzeń technicznych, wykonywane w obrębie korzeni, pnia lub korony drzewa lub w obrębie korzeni lub pędów krzewu, przeprowadza się w sposób najmniej szkodzący drzewom lub krzewom.
2. Prace w obrębie korony drzewa nie mogą prowadzić do usunięcia gałęzi w wymiarze przekraczającym 30% korony, która rozwinęła się w całym okresie rozwoju drzewa, chyba że mają na celu:
1) usunięcie gałęzi obumarłych lub nadłamanych;
2) utrzymywanie uformowanego kształtu korony drzewa;
3) wykonanie specjalistycznego zabiegu w celu przywróceniu statyki drzewa.
3. Zabieg, o którym mowa w ust. 2 pkt 3, wykonuje się na podstawie dokumentacji, w tym dokumentacji fotograficznej, wskazującej na konieczność przeprowadzenia takiego zabiegu. Dokumentację przechowuje się przez okres 5 lat od końca roku, w którym wykonano zabieg.
4. Usunięcie gałęzi w wymiarze przekraczającym 30% korony, która rozwinęła się w całym okresie rozwoju drzewa, w celu innym niż określony w ust. 2, stanowi uszkodzenie drzewa.
5. Usunięcie gałęzi w wymiarze przekraczającym 50% korony, która rozwinęła się w całym okresie rozwoju drzewa, w celu innym niż określony w ust. 2, stanowi zniszczenie drzewa.
Za zniszczenie drzewa, o którym mowa w art. 87a ust. 5 cytowanej wyżej ustawy przewidziano administracyjną karę pieniężną w wysokości dwukrotnej opłaty za usunięcie drzewa lub krzewu (gdy usunięto z korony drzew więcej niż 50% gałęzi w celach innych niż określone w art. 87a ust. 2 u.o.p.).
Niezależnie od kwestii prawnych warto pamiętać, że nadmierne przycinanie koron drzew w wielu wypadkach im szkodzi. Cięcia pielęgnacyjne powinny służyć przede wszystkim usuwaniu chorych i martwych konarów. Kiedy usuwane są gałęzie żywe i zdrowe, zwłaszcza przez osobę bez odpowiedniej wiedzy, istnieje poważne ryzyko zniszczenia drzewa.
Niestety powszechne jest nadmierne przycinanie drzew, nawet w sytuacji, gdy gałęzie są w pełni zdrowe i w żaden sposób nie wadzą ani nie zagrażają ludziom. Duży rozmiar cięć prowadzi często do obniżenia żywotności, pogorszenia stanu zdrowotnego i zamierania drzewa. Zanim samodzielnie przystąpi się do ogławiania drzew czy innych radykalnych działań, warto zasięgnąć porady fachowca z zakresu ogrodnictwa. W przeciwnym razie łatwo można bezpowrotnie zniszczyć zieleń na swojej nieruchomości.
© 2019 URZĄD MIEJSKI W OPOCZNIE
SIEDZIBA URZĘDU MIEJSKIEGO W OPOCZNIE: STAROMIEJSKA 6, 26-300 OPOCZNO