Aktualności

Tradycyjna porka w Janowie Karwickim!

Opublikowano dn. 21.09.2021
Autor: OPOCZNO


Ziemia Opoczyńska słynie z bogatych tradycji kulinarnych. Nasze babcie i prababcie zawsze dbały o to, by na stole nie brakowało niczego.

Skromne warunki w jakich wówczas żyły i często towarzysząca im bieda nie przeszkadzały im dobrze gotować i swoimi kulinariami podbijać podniebienia swoich rodzin.
W ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa Miejski Dom Kultury w Opocznie przygotował krótki film pn. „Pora na porkę!”, który można oglądać na prowadzonym przez instytucję kanale YouTube.
W filmie ukazane zostały dawne tradycje kulinarne, zaprezentowane przez Koło Gospodyń Wiejskich z Janowa Karwickiego. Tamtejsze gospodynie:
Jadwiga Wrzeszcz, Dorota Zakrzewska, Bogumiła Pacan i Bogumiła Pomykała wzięły na warsztat jedną z najbardziej charakterystycznych dawnych potraw regionu opoczyńskiego: ziemniaczaną porkę z ciućkami.
Przypomnijmy, że głównym zadaniem EDD, będących jednocześnie największym w Europie projektem społeczno-edukacyjnym, jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.
Tegorocznej edycji EDD towarzyszy hasło „Smaki dziedzictwa”. Partnerami wydarzenia są Gmina Opoczno i Muzeum Regionalne w Opocznie.
Liczba wyświetleń: 1878

Powrót
E-Urząd

E-URZĄD

E-URZĄD

WIDZĘ / CZUJĘ / REAGUJĘ

Tło

Ikona

BUDŻET OBYWATELSKI

Tło

Ikona

PLANOWANIE PRZESTRZENNE

Tło

Ikona

JAKOŚĆ POWIETRZA

Tło

Ikona

STRAŻ MIEJSKA

tlo

ikona

BIBLIOTEKA

Biblioteka

Biblioteka

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MUZEUM

MUZEUM

MUZEUM

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

Facebook płytka ceramiczna

Festiwal Płytki Ceramicznej

Facebook Gmina

Gmina Opoczno

youtube

Odwiedź nas na youtube

Opoczno Stolicą Oberka

ikona FB

Opoczno 2.0