Aktualności

Upamiętnili 82 rocznicę agresji ZSRR na Polskę

Opublikowano dn. 20.09.2021
Autor: OPOCZNO


W piątek, 17 września mieszkańcy Opoczna i delegacje kombatantów, władz samorządowych, szkół i instytucji upamiętnili 82 rocznicę zdradzieckiej napaści Związku Radzieckiego na Polskę.

Uroczystości odbyły się w południe na Placu Zamkowym w Opocznie. Poprowadził je dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie Adam Grabowski, który w krótkim wystąpieniu przybliżył zebranym wydarzenia z 17 września 1939 r. i ich tragiczne następstwa. Następnie delegacje pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza złożyły kwiaty i zapaliły znicze. W imieniu kombatantów uczynił to mjr Jerzy Duda, Gminę Opoczno reprezentował zastępca burmistrza Tomasz Łuczkowski, dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie Adam Grabowski oraz dyrektor Biblioteki Publicznej im. Stefana Janasa Jerzy Misiurski. Delegacji Powiatu Opoczyńskiego przewodniczyła zaś sekretarz powiatu Grażyna Wielgus. W uroczystościach wziął również udział komendant Powiatowy Policji w Opocznie insp. Konrad Kobierski.

 

17 września 1939 r., po szesnastu dniach bohaterskiej obrony Wojska Polskiego stawiającego czoła niemieckiemu najeźdźcy, nastąpił nieoczekiwany atak ze wschodu. Oddziały Armii Czerwonej przekroczyły naszą granicę pod fałszywym pretekstem obrony ludności białoruskiej i ukraińskiej. Oznaczało to definitywną klęskę Polski, zmuszonej walczyć na dwóch frontach z przeważającymi siłami wrogów. Był to de facto czwarty rozbiór naszego kraju, który rozpoczynał blisko sześcioletni okres okupacji i walki o wolność. Agresja sowiecka dla wielu tysięcy Polaków oznaczała także krwawe egzekucje, wywózki na „nieludzką ziemię” i bestialskie mordy na przedstawicielach polskiej inteligencji, żołnierzach, księżach, naukowcach, itp.

Liczba wyświetleń: 830

Powrót
E-Urząd

E-URZĄD

E-URZĄD

WIDZĘ / CZUJĘ / REAGUJĘ

Tło

Ikona

BUDŻET OBYWATELSKI

Tło

Ikona

PLANOWANIE PRZESTRZENNE

Tło

Ikona

JAKOŚĆ POWIETRZA

Tło

Ikona

STRAŻ MIEJSKA

tlo

ikona

BIBLIOTEKA

Biblioteka

Biblioteka

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MUZEUM

MUZEUM

MUZEUM

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

Facebook płytka ceramiczna

Festiwal Płytki Ceramicznej

Facebook Gmina

Gmina Opoczno

youtube

Odwiedź nas na youtube

Opoczno Stolicą Oberka

ikona FB

Opoczno 2.0