Aktualności

Budżet Obywatelski Gminy Opoczno 2023/2024

Opublikowano dn. 09.05.2023
Autor: OPOCZNO


Rusza IV - edycja Budżetu Obywatelskiego Gminy Opoczno. Do dyspozycji mieszkańców jest 500 000,00 zł. To Wy zdecydujecie na co przeznaczyć tę pulę pieniędzy! Zgłoś pomysł do BO i miej realny wpływ na rozwój swojej gminy. Może to Twój pomysł zostanie zrealizowany w 2024 roku?

Jak możesz wziąć udział w Budżecie Obywatelskim?

Propozycję projektu do realizacji może złożyć każdy mieszkaniec Gminy Opoczno. Każda osoba może zaproponować dowolną liczbę projektów.

 

Krok 1 – POMYSŁ Decydujesz na co wydać publiczne pieniądze. Zgłaszasz co potrzebne jest w Twojej okolicy, w Twoim mieście czy sołectwie: uważasz, że potrzebny jest plac zabaw, boisko, park, a może jakieś wydarzenie kulturalne lub działania edukacyjne...

Budżet Obywatelski to „wydzielona” część budżetu gminy, o przeznaczeniu której decydują bezpośrednio mieszkańcy poprzez zgłaszanie pomysłów a następnie ich głosowanie.

 

Krok 2 – POPARCIE POMYSŁU Aby zgłosić swoje zadanie musisz zebrać grupę ludzi, którzy poprą Twój pomysł. Mogą to być sąsiedzi, członkowie rodziny, każdy mieszkaniec Gminy. Tak - Budżet Obywatelski skierowany jest również do młodych mieszkańców naszej Gminy, jeśli jesteś osobą nieletnią, musisz dołączyć zgodę rodzica lub opiekuna prawnego. Nie ma też znaczenia, w której miejscowości Gminy mieszkasz. Najważniejsze, że jesteś mieszkańcem Gminy Opoczno.

Formularz dostępny jest na stronie www.opoczno.pl, https://bip.opoczno.pl, opoczno.budzet-obywatelski.org  w zakładce Budżet Obywatelski oraz w wersji papierowej w Urzędzie Miejskim w Opocznie: w Biurze Obsługi Interesanta, przy ul. Staromiejskiej 6. Pamiętaj wartość projektu nie może przekroczyć kwoty 500 tysięcy złotych, potrzebujesz zebrać poparcie 15 mieszkańców Gminy Opoczno. Poparcie możesz zbierać wśród mieszkańców Gminy Opoczno.

 

Krok 3 – ZŁOŻENIE FORMULARZA Kiedy zebrałeś już poparcie dla swojego pomysłu, musisz opisać swój pomysł na odpowiednim formularzu. Nie martw się, że jest w nim zbyt wiele rubryk. Jak to zrobić zawsze mogą podpowiedzieć Tobie pracownicy Urzędu Miejskiego w Opocznie. W kilku zdaniach opisz konkretnie zadanie, które zostanie przez Ciebie zgłoszone. Wskaż komu będzie służyć projekt i jakie grupy mieszkańców skorzystają na jego realizacji. Uzasadnij potrzebę realizacji projektu, jak wpłynie na jakość życia mieszkańców.

 

Następnie zgłoś projekt w jeden z poniższych sposobów:

  • listownie na adres: Urząd Miejski w Opocznie, ul. Staromiejska 6, 26-300 Opoczno (z adnotacją na zaklejonej kopercie „Budżet Obywatelski”),
  • osobiście w Urzędzie Miejskim w Biurze Obsługi Interesanta przy ul. Staromiejskiej 6

 

Krok 4 - WERYFIKACJA PROJEKTÓW Swój projekt, czyli wypełniony formularz wraz z poparciem musisz złożyć do Urzędu Miejskiego do 30 czerwca 2023 roku. Teraz zajmą się nim członkowie Komisji ds. Budżetu Obywatelskiego, aby sprawdzić, czy uwzględniłeś wszystkie koszty, czy Twój projekt jest zgodny z przepisami, czy może być realizowany na terenie gminy lub na gruncie należącym do gminy. Członkowie Komisji ds. Budżetu Obywatelskiego mają na to czas do 31 lipca 2023 roku.

Złożone projekty do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego zostaną sprawdzone pod kątem poprawności formalnej i merytorycznej. Projekty zostaną ocenione według kryteriów, a w szczególności:

1) zgodności projektu z zadaniami własnymi gminy,

2) zgodności projektu z obowiązującymi przepisami prawa, z przepisami prawa lokalnego i dokumentami strategicznymi gminy,

3) lokalizacji projektu w obszarze administracyjnym gminy,

4) dostępności projektu dla wszystkich mieszkańców gminy,

5) racjonalności realizacji projektu,

6) realności kosztów realizacji projektu.

W przypadku odrzucenia projektu w wyniku weryfikacji przysługuje możliwość złożenia odwołania. Odwołanie wraz z uzasadnieniem składa się do Burmistrza, w nieprzekraczalnym terminie 7 dni od dnia doręczenia decyzji o niedopuszczeniu projektu do głosowania. W przypadku uznania odwołania za zasadne wniosek proceduje się dalej, w przypadku uznania odwołania za niezasadne, wniosek pozostawia się bez dalszego procedowania. Z przyjętych zadań tworzona jest lista projektów, które poddane będą pod głosowanie mieszkańców.

 

Krok 5 - PROMOCJA PROJEKTÓW W momencie, gdy Twój projekt przeszedł weryfikację formalną i merytoryczną możesz zacząć promować swój pomysł, aby jak najwięcej mieszkańców zechciało na niego oddać swój głos. To najtrudniejszy moment, gdyż trzeba zachęcić mieszkańców, sąsiadów i znajomych, aby zechcieli zagłosować. Zachęć teraz jak największą liczbę mieszkańców do wyboru najciekawszych projektów do zrealizowania...

Dnia 1 sierpnia 2023 r. nastąpi opublikowanie listy projektów, które poddane będą pod głosowanie mieszkańców. Kolejność zadań na liście jest ułożona zgodnie z datą wpływu zgłoszenia projektów.

 

Krok 6 - GŁOSOWANIE Bierzesz udział w głosowaniu. Od ilości zebranych głosów będzie zależało czy Twój projekt zostanie zrealizowany. Głosować będziesz mógł od 17 sierpnia 2023 r. do 12 września 2023 r. w punktach na terenie Gminy: w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miejskiego przy ul. Staromiejskiej 6, w Wydziale Promocji i Kultury przy Placu Kościuszki 16, w Miejskim Domu Kultury przy ul. Biernackiego 4.

Wszystkie projekty, które pomyślnie przeszły weryfikację, wezmą udział w głosowaniu. Każdy mieszkaniec Gminy, będzie głosował JEDEN RAZ na jeden wybrany projekt - poprzez postawienie znaku X przy wybranym przez siebie projekcie na Karcie do głosowania. Kartę do głosowania pobrać można w wyznaczonych punktach do głosowania. Oddanie większej liczby kart do głosowania, wskazanie więcej niż jednego projektu lub oddanie czystej karty bez dokonanego wyboru projektu czyni głos nieważnym.

 

Krok 7 – OGŁOSZENIE WYNIKÓW Ogłoszenie wyników wyboru projektów nastąpi do 29 września 2023 r. Te projekty, które zdobędą największą liczbę głosów zostaną zrealizowane w 2024 roku! Jeśli Twój projekt zwyciężył oznacza to, że wykonałeś kawał dobrej roboty! I o to chodzi właśnie w Budżecie Obywatelskim - aby swój projekt poprzez głosowanie i poparcie innych mieszkańców Gminy został zrealizowany. Już teraz zastanów się, jakie działania warto zrealizować w kolejnych edycjach BO Gminy Opoczno...

Po podliczeniu ważnych głosów Burmistrz Opoczna poda do publicznej wiadomości listę projektów do zrealizowania w ramach Budżetu Obywatelskiego w 2024 roku. Zakwalifikowane zostaną projekty z największą, kolejną liczbą głosów poparcia, których łączna wartość nie przekroczy kwoty zaplanowanych wydatków na dany rok.

 

Krok 8 – REALIZACJA PROJEKTÓW Realizacja zadań w ramach budżetu obywatelskiego odbywa się w ciągu jednego roku budżetowego. W uzasadnionych przypadkach możliwa jest kontynuacja realizacji projektu w kolejnym roku budżetowym.

 

BARDZO WAŻNE!!!

Wszystkie informacje, zasady oraz procedury znajdziesz w regulaminie, który powinieneś przeczytać zanim zaczniesz wypełniać formularz!

Liczba wyświetleń: 3261

Powrót
E-Urząd

E-URZĄD

E-URZĄD

WIDZĘ / CZUJĘ / REAGUJĘ

Tło

Ikona

BUDŻET OBYWATELSKI

Tło

Ikona

PLANOWANIE PRZESTRZENNE

Tło

Ikona

JAKOŚĆ POWIETRZA

Tło

Ikona

STRAŻ MIEJSKA

tlo

ikona

BIBLIOTEKA

Biblioteka

Biblioteka

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MUZEUM

MUZEUM

MUZEUM

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

Facebook płytka ceramiczna

Festiwal Płytki Ceramicznej

Facebook Gmina

Gmina Opoczno

youtube

Odwiedź nas na youtube

Opoczno Stolicą Oberka

ikona FB

Opoczno 2.0