Wydarzenia kulturalne

Zapraszamy na otwarcie wystawy

Opublikowano dn. 27.03.2023
Autor: OPOCZNO

Data wydarzenia: 01.04.2023 od 15:00 - 01.04.2023 do 16:00

Muzeum Regionalne w Opocznie zaprasza na otwarcie nowej wystawy czasowej „Hübnerowie: Opoczyńska inteligencja przełomu XIX/XX w.” Otwarcie będzie połączone z promocją książki dr Joanny Hübner-Wojciechowskiej „Rodzinne pamiątki, osobliwy przewodnik dla kolekcjonerów”.

Wydarzenie odbędzie się w sobotę 1 kwietnia 2023 r. o godzinie 15:00 w sali wystaw czasowych Muzeum w Opocznie.

Wystawa prezentuje historię znanej opoczyńskiej rodziny mieszczańskiej Hübnerów. Hübnerowie wywodzą się z Austrii. Polską jej gałąź zapoczątkował Antoni, który osiedlił się w latach 80. XVIII wieku w Stanisławowie, na ziemiach wcielonych po pierwszym rozbiorze Polski do monarchii habsburskiej. Jego syn Karol związał swoje życie prywatne i zawodowe z nową ojczyzną. Przez cały okres pełnienia służby urzędniczej, która przypadła na lata 1812-1828 zatrudniony był w Ministerstwie i Komisji Rządowej Wojny. W Księstwie Warszawskim miał za zwierzchnika Józefa Poniatowskiego zaś w Królestwie Polskim Wielkiego Księcia Konstantego. W latach 70. XIX w. za sprawą Marii Krystyny z Hübnerów Zbiegniewskiej do Opoczna trafił jej młodszy brat Józef Karol Hübner (1833-1909), syn Karola. Ze związku z Marianną Filipowską, warszawianką, na świat przyszła tu, w Opocznie, czwórka dzieci, dwóch chłopców Józef i Zygmunt oraz dwie córki Jadwiga i Kazimiera.

Józef Karol Hübner jako notariusz był powszechnie szanowanym obywatelem miasteczka. Hübnerowie mieszkali w Opocznie na pierwszym piętrze kamienicy przy Rynku (obecnie plac Kościuszki 20). Prowadzili dom otwarty, w którym bywała cała śmietanka towarzyska Opoczna liczącego w tym czasie zaledwie 3,5 tysiąca osób. Zygmunt Hübner senior (1879-1966), najstarszy syn Józefa zdobył wykształcenie prawnicze na Imperatorskim Uniwersytecie Noworosyjskim w Odessie i w 1907 r. rozpoczął karierę urzędniczą. Jego droga wiodła z Opoczna przez Radom do Warszawy, gdzie w 1918 r. otrzymał stanowisko prokuratora przy Sądzie Okręgowym. W Warszawie awansował błyskawicznie w 1924 r. uzyskując nominację na Ministra Spraw Wewnętrznych w rządzie Władysława Grabskiego. Po rezygnacji powrócił na stanowisko prokuratora przy Sądzie Apelacyjnym, a w 1927 r. został mianowany notariuszem przy Wydziałach Hipotecznych Sądu Okręgowego w Warszawie. Z Hipoteką pozostał związany do lat 60. XX wieku.

W młodości Zygmunt, Józef i Kazimiera Hübnerowie w wolnych chwilach oddawali się pasji artystycznej. Inspiratorem i mentorem ich teatralnych występów był Karol Adwentowicz, syn miejscowego geodety, później wybitny aktor. Amatorskie spektakle odbywały się w mieszkaniu rejenta w Rynku. Do zespołu często dołączał Józef Zarembski szkolny kolega Zygmunta seniora, późniejszy mąż Kazimiery. W repertuarze teatrzyku znajdowały się nawet sztuki Szekspira.

Miłość do teatru Zygmunt senior przekazał w genach swojemu jedynemu synowi. Zygmunt Hübner junior (1930-1989) wybitny reżyser, aktor, a przede wszystkim niezapomniany dyrektor teatrów: Wybrzeże w Gdańsku, Starego w Krakowie i Powszechnego w Warszawie. Niezapomniany odtwórca roli majora Henryka Sucharskiego w filmie Westerplatte, w reżyserii Stanisława Różewicza.

Warto podkreślić, że losy rodziny Hübnerów zostały także na trwałe związane z losami dwóch innych znanych opoczyńskich rodzin – Zarembskich oraz właścicieli firmy  „Gerlach” w Drzewicy, Kobylańskich.

Zgromadzone na ekspozycji meble wraz z przedmiotami rzemiosła artystycznego są próbą rekonstrukcji mieszczańskiego salonu z końca XIX wieku. Zrekonstruowano także gabinet notariusza Zygmunta Hübnera seniora (1879-1966). Na wystawie znajdują się również pamiątki rodzinne oraz dokumenty, które przybliżają historię rodziny.

Wystawa „Hübnerowie: Opoczyńska inteligencja przełomu XIX/XX w.” została zorganizowana ze zbiorów rodzinnych dr Joanny Hübner-Wojciechowskiej, zbiorów Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim oraz zbiorów własnych. Ekspozycję można zwiedzać do końca czerwca 2023 r.

 

Zaproszenie

 

Liczba wyświetleń: 1284

Powrót
BIBLIOTEKA

Biblioteka

Biblioteka

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MUZEUM

MUZEUM

MUZEUM

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

Facebook płytka ceramiczna

Festiwal Płytki Ceramicznej

Facebook Gmina

Gmina Opoczno

youtube

Odwiedź nas na youtube

Opoczno Stolicą Oberka

Opoczno Stolicą Oberka

Opoczno Stolicą Oberka

Wydarzenia