W 2024 cytologię zrobiło tylko 11 % kobiet w Łódzkiem. W powiecie opoczyńskim w ubiegłym roku tylko 18%, które mogły zrobić bezpłatne i bezbolesne badanie cytologiczne, skorzystało z tej okazji. Najmniej kobiet skorzystało z badania w gminie Mniszków – 11%.
Większość kobiet dowie się, że jest zdrowa i na ponowne badanie zostanie zaproszona za 3 lata. Rak szyjki macicy wcześnie wykryty jest w 99% uleczalny.
Kto może skorzystać z badania
W programie mogą wziąć udział kobiety w wieku 25 – 64 lat, które w ciągu ostatnich 3 lat nie robiły badania cytologicznego w ramach NFZ. Skierowania na badanie nie jest potrzebne, badanie można wykonać w każdej poradni ginekologicznej z umową z NFZ.
Bezpłatną cytologię można wykonać bez względu na wiek także poza programem profilaktycznym w każdym gabinecie ginekologicznym, który ma umowę z NFZ.
Warto wiedzieć
Polska ma jeden z najwyższych wskaźników zachorowalności i umieralności na raka szyjki macicy w Europie. W Polsce na ten nowotwór najczęściej zapadają kobiety po 60. roku życia. Rośnie również liczba zachorowań u młodszych kobiet (od 35. do 40. roku życia).
Szczepienie przeciw HPV
Nowotwór szyjki macicy jest wywoływany przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) o wysokim potencjale rakotwórczym. Wirus jest przenoszony drogą płciową.
Szczepienie przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego jest najskuteczniejszym sposobem zapobiegania zakażeniom HPV i chorobom nowotworowym związanym z tym nowotworem. W Polsce każde dziecko od 9 do 18 r.ż. może zostać zaszczepione bezpłatną szczepionką przeciw HPV.
W powiecie opoczyńskim tylko niecałe 9% dzieci skorzystało ze szczepień.
Więcej informacji o szczepieniach przeciw HPV można znaleźć w cyklu NFZ Zdrowie na pierwszym planie: https://www.youtube.com/watch?v=D2izrJuFCKE&list=PLZ2X-9LnwIVGT4p0VUulbuoG37NG2OOGG&index=36
© 2019 URZĄD MIEJSKI W OPOCZNIE
SIEDZIBA URZĘDU MIEJSKIEGO W OPOCZNIE: STAROMIEJSKA 6, 26-300 OPOCZNO