Kultura - aktualności

Promocja „Wspomnień opoczyńskiego ziemianina 1881-1945”

Opublikowano dn. 07.10.2024
Autor: UM Opoczno


Promocja wyjątkowej książki Szczęsnego Libiszowskiego „Wspomnienia opoczyńskiego ziemianina 1881-1945” miała miejsce w sobotnie popołudnie 5 października w Muzeum Regionalnym w Opocznie. Szczęsny Libiszowski był ziemianinem, właścicielem dworu i majątku w Mroczkowie Gościnnym. Wspomnienia zostały opracowane przez jego wnuczkę prof. dr hab. Marię Antoninę Libiszowską-Żółtkowską i wydane przez opoczyńskie Muzeum.

Rodzina Szczęsnego od pokoleń związana była z ziemią opoczyńską. Od pięciuset lat tu były ich rodowe siedziby. Jego antenaci po części tworzyli historię tego regionu. Szczęsny był ich ostatnim przedstawicielem. Mieszkał tu i pracował przez sześćdziesiąt cztery lata, aż do 1945 r. kiedy został wypędzony ze swojego majątku przez władze komunistyczne.
 
Tuż przed promocją dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie Adam Grabowski wraz z kustosz Lidią Świątek-Nowicką złożyli kwiaty na grobie Szczęsnego Libiszowskiego, znajdującym się na opoczyńskim Starym Cmentarzu.
 
W wydarzeniu udział wzięła wspomniana już wnuczka Szczęsnego – prof. dr hab. Maria Antonina Libiszowska-Żółtkowska wraz z mężem oraz licznie przybyli inni jego potomkowie. Obecny był także burmistrz Żarnowa dr Krzysztof Nawrocki, zastepca burmistrza Opoczna Bartosz Milewski, wójt gminy Aleksandrów dr Paweł Mamrot, Krzysztof Jednac dyrektor Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. Antoniego hr. Ostrowskiego, dr Agnieszka Zarychta-Wójcicka kustosz Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze, dr Marcin Łuczkowski zajmujący się tematem ziemian regionu opoczyńskiego oraz dr Paweł Budziński – autor publikacji dotyczących okresu I wojny światowej na ziemi opoczyńskiej.
 
Maria Libiszowska przedstawiła bardzo interesującą prezentację obejmującą charakterystykę wspomnień Szczęsnego Libiszowskiego a także historię rodziny aż do czasów współczesnych.
 
Książka „Wspomnienia opoczyńskiego ziemianina 1881-1945” jest jednym z najciekawszych wydawnictw Muzeum Regionalnego w Opocznie. Jest to prowadzony z wielką skrupulatnością, kronikarski zapis burzliwych dziejów od końca XIX do połowy XX wieku, zwłaszcza wydarzeń z okresu I wojny światowej w regionie opoczyńskim. W drugiej swej części to z kolei pamiętnik, w którym autor przywołuje okres dwudziestolecia międzywojennego wolnej już Polski a także tragiczny czas drugiej wojny światowej. Szczęsny opisuje życie codzienne podczas dwóch wojen i okupacji, wyniszczające przemarsze i kwaterunki wojsk oraz same działania wojenne w okolicy.
 
Czytelnik może się dowiedzieć między innymi o wyjątkowych postaciach z polskiej historii, które bywały w mroczkowskim dworze. Był to między innymi mjr. Henryk Dobrzański (późniejszy „Hubal”), gen. Bolesław Wieniawa-Długoszowski, gen. Józef Haller czy wybitny polski malarz Wojciech Kossak.
 
Książka obfituje w mnóstwo niezwykle interesujących ciekawostek z regionalnej historii. Jedną z nich jest chociażby fakt, że Szczęsny Libiszowski był budowniczym kościoła św. Bartłomieja w Opocznie; ofiarował kamień, z którego wybudowana została nowa bryła kościoła. Warto też zaznaczyć, że publikacja opatrzona jest kilkudziesięcioma naprawdę unikatowymi fotografiami, które doskonale obrazują opisywane w pamiętniku wydarzenia.
 
Wspomnienia opoczyńskiego ziemianina 1881-1945” można nabyć w Muzeum Regionalnym w Opocznie. Gorąco zachęcamy do lektury!

 

źródło i zdjęcia: Muzeum Regionalne w Opocznie

 

Liczba wyświetleń: 449

Powrót
BIBLIOTEKA

Biblioteka

Biblioteka

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MUZEUM

MUZEUM

MUZEUM

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

Facebook płytka ceramiczna

Festiwal Płytki Ceramicznej

Facebook Gmina

Gmina Opoczno

youtube

Odwiedź nas na youtube

Opoczno Stolicą Oberka

Opoczno Stolicą Oberka

Opoczno Stolicą Oberka

Wydarzenia

Relacje z wydarzeń