Straż Miejska Aktualności

Straż Miejska w Opocznie ostrzega przed profilaktyką jodową

Opublikowano dn. 15.03.2022
Autor: OPOCZNO


W związku z niepokojącymi wydarzeniami na Ukrainie związanymi z zajęciem elektrowni atomowych wśród społeczeństwa zapanowała dezinformacja na temat konieczności chronienia się przed skutkami ewentualnego zwiększonego promieniowania radioaktywnego poprzez spożywanie płynu LUGOLA. Podejmowanie takich działań na własną rękę może być niebezpieczne. Należy poczekać na oficjalne zalecenia i potwierdzenie informacji o zaistnieniu zagrożenia przez Państwową Agencję Atomistyki, która prowadzi stały monitoring sytuacji radiologicznej na terenie kraju. Obecnie stacje pomiarowe w całym kraju nie odnotowały wzrostu napromieniowania i nie ma potrzeby przyjmowania preparatów jodowych. Nadmiar jodu w organizmie może skutkować wieloma chorobami, głównie tarczycy, schorzeniami metabolicznymi oraz ich następstwami kardiologicznymi i internistycznymi.

Jod jest bardzo ważnym mikroelementem dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Problem niedoboru jodu w diecie zauważony został już 200 lat temu. Światowa Organizacja Zdrowia i UNICEF stale prowadzą badania i monitoring  w zakresie występowania zaburzeń wynikających z niedoboru jodu. Stworzony został program profilaktyki jodowej w celu zapewnienia prawidłowej podaży tego pierwiastka, szczególnie dla kobiet w ciąży, karmiących oraz dzieci.
 
W Polsce podaż jodu w żywieniu ludzi i zwierząt zwiększa się po przez wzbogacanie soli spożywczej jodkiem potasu, czyli tzw. jodowanie soli. Od 1997r. istnieje też obowiązek dodawania jodu do mieszanek dla niemowląt oraz suplementów dla kobiet w ciąży i karmiących Dzienne zapotrzebowanie na jod w diecie osoby dorosłej wynosi 150 µg.
 
Polska należy do krajów o łagodnym i umiarkowanym obszarze niedoboru jodu. Na terenie karpackim jodowanie wprowadzono już 1937 roku i zostało przerwane w 1939 roku z powodu wybuchu II wojny Światowej. Po 1981 roku powrócono do profilaktyki jodowej.
 
Problem niedoboru jodu na obszarze Polski może dotyczyć głównie kobiet ciężarnych nie przyjmujących suplementów diety zawierających jod, osób z niedożywieniem, anoreksją oraz osób na diecie bezsolnej. W takim przypadku wystarczy zaopatrzyć się w suplementy diety  pokrywające dzienne zapotrzebowanie na jod. Duże dawki jodu występują w rybach morskich, owocach morza, glonach, niektórych owocach i warzywach. Niedobory można też uzupełnić wybierając się nad morze. Zapotrzebowanie na jod u kobiet w ciąży i karmiących jest nieco wyższe. Suplementy diety  zawierające jod zażywane są przez ok. 50% kobiet i mogą u nich wystąpić niedobory tego pierwiastka, przez co narażone są również ich dzieci. Płód osiąga mechanizm adaptacji nadmiaru jodu po 36 tygodniu ciąży. Nadmiar jodu przed 36 tygodniem ciąży może uszkadzać tarczycę u płodu. Noworodki po urodzeniu mają wykonywane badania poziomu TSH. 
 
Zalecenia WHO dotyczące ograniczenia spożycia soli przy chorobach nerek, nadciśnienia mogą także powodować niedobór jodu w organizmie.
 
W 1986 roku po awarii elektrowni w Czarnobylu przeprowadzono akcje podawania płynu Lugola uzupełniając niedobór jodu u Polaków.  Obecnie w Polsce nad poziomem radiacji czuwa Państwowa Agencja Atomistyki (PAA ), działa też centrum do spraw zdarzeń radiacyjnych CEZAR. Dziś w razie potrzeby używa się tabletek z zawartością jodu. W całym kraju magazyny wyposażone są w ten preparat w ramach działań związanych z zarządzaniem kryzysowym i sprawami obronnymi. W razie zagrożenia tabletki dostarczane są kobietom w ciąży oraz dzieciom. Osoby dorosłe otrzymują jod z sola spożywczą. Ostrzegamy przed spożyciem płynu Lugola na własną rękę, gdyż obecnie osoby dorosłe mają dostateczny poziom jodu w organizmie. Dla dzieci i kobiet w ciąży jod jest zalecany w postaci suplementów diety, po konsultacji z lekarzem, gdyż nadmiar tego pierwiastka też jest szkodliwy dla organizmu. Ostrzegamy też przed wykorzystywaniem jodyny, gdyż sporządzenie roztworu o niewłaściwym stężeniu może uszkodzić przełyk i przewód pokarmowy  oraz spowodować poparzenia.
 
Źródło: PSSE w Opocznie
Liczba wyświetleń: 1205

Powrót
Facebook płytka ceramiczna

Festiwal Płytki Ceramicznej

Facebook Gmina

Gmina Opoczno

youtube

Odwiedź nas na youtube

Opoczno Stolicą Oberka

Sport i Rekreacja Gmina Opoczno

Opoczno Stolicą Oberka

Opoczno Stolicą Oberka

Relacje z wydarzeń