Straż Miejska Aktualności

Straż Miejska w Opocznie informuje - czym jest smog i jak go zatrzymać.

Opublikowano dn. 12.01.2022
Autor: OPOCZNO


W 2018 roku na terenie województwa łódzkiego weszła w życie uchwała antysmogowa, która zabrania palenia w domowych kotłowniach m.in. mułem, flotem, węglem brunatnym czy mokrym drewnem. Mimo licznych akcji edukacyjnych i profilaktycznych niektóre osoby nadal spalają w swoich piecach śmieci i przyczyniają się do powstania smogu.

Czy wiesz co to jest smog? Z czego powstaje, na co szkodzi i jak się przed nim chronić? Opoczyńska Straż Miejska publikuje najważniejsze informacje, którymi warto podzielić się z sąsiadami, bliskimi, znajomymi…
 
Smog (ang.) = smoke (dym) + fog (mgła) - to połączenie niekorzystnych warunków pogodowych i dużej ilości zanieczyszczeń z kominów gospodarstw domowych. Na temat smogu Opoczyńska Straż Miejska informuje podczas prowadzonych inwentaryzacji źródeł ciepła, na spotkaniach z mieszkańcami, a także podczas szkolnych i przedszkolnych prelekcji w trakcie przekazywania oczyszczaczy powietrza przez samorząd Opoczna.
 
Zanieczyszczenia z kominów gospodarstw domowych powstają poprzez spalenie śmieci, paliw złej jakości czy też stare piece. W wyniku tego spalania powstają i trafiają do powietrza: pyły zawieszone, dwutlenek siarki, tlenki azotu, tlenek węgla czy benzoalfapiren. Ponad połowa zanieczyszczeń powietrza pochodzi z domów. Główne źródła zanieczyszczenia pyłami zawieszonymi PM10 w województwie łódzkim to: gospodarstwa domowe (55%), przemysł (20%), transport drogowy (13%) i inne (12%).
 
Jak zanieczyszczenie powietrza wpływa na zdrowie? Spalając w starych piecach opał niskiej jakości szkodzimy sobie i innym. Smog może prowadzić do chorób: głowy (udar, ból głowy, obniżenie pamięci i koncentracji), mózgu, serca (zawał, arytmia, choroba wieńcowa), układu rozrodczego (zaburzenia płodności, wady rozwojowe), płuc (nowotwór płuc, astma, zapalenie i infekcje dróg oddechowych), żył (miażdżyca, nadciśnienie), skóry (alergie i podrażnienia) i twarzy (podrażnienie, oczu, nosa, gardła, kaszel, katar, zapalenie zatok). Jest więc bardzo niebezpieczny. Do grup szczególnego ryzyka zaliczani są: małe dzieci, osoby starsze, osoby chore i kobiety w ciąży.
 
Straż Miejska w Opocznie radzi, jak zachować się podczas alarmu smogowego. Należy ograniczyć przebywanie na zewnątrz. Należy korzystać z transportu zbiorowego. Należy założyć maseczkę antysmogową. Nie należy wietrzyć mieszkania czy domu. Powinno się stosować oczyszczacze powietrza.
 
Jak można przyczynić się do poprawy powietrza?
 
  • Zmienić źródło ogrzewania na bardziej ekologiczne,
  • Wymienić stary piec na kocioł klasy 5,
  • Palić opałem dobrej jakości,
  • Korzystać z transportu zbiorowego (publicznego),
  • Organizować wspólne przejazdy samochodem,
  • Zamienić środek transportu na rower,
  • Dawać dobry przykład sąsiadom,
  • Rozmawiać o problemie z rodziną,
  • Dzielić się ze znajomymi wiedzą o sposobie zatrzymania smogu.
 
Na mocy łódzkiej uchwały antysmogowej, został określony termin wymiany starych nieefektywnych pieców, które dotychczas szkodziły naszemu wspólnemu środowisku. W uchwale podano graniczne terminy wymian starych urządzeń, które obowiązują i wchodzą w życie:
  • Od 1 stycznia 2022 eksploatować można tylko kotły i kominki spełniające wymogi uchwały, czyli posiadające unijny EKOPROJEKT.
  • Do 1 stycznia 2023 mieszkańcy województwa łódzkiego muszą pozbyć się kotłów pozaklasowych  tzw. „kopciuchów”, niespełniających wymogów emisyjnych normy PN-EN 303-5:2012. Najprościej podsumowując od tego dnia obowiązuje zakaz palenia w zwykłych piecach.  
  • Dla urządzeń zamontowanych przed 1 maja 2018 właściciele kotłów chcąc zachować je w swoich instalacjach muszą je do 1 stycznia 2025 wyposażyć w odpowiednie urządzenia filtrujące redukujące emisję pyłów (chyba, że spełniały przed montażem wszystkie rygorystyczne wymagania).   
  • Natomiast data 1 stycznia 2027 to graniczny termin do wymiany i pozbycia się  wszystkich pozostałych pieców i kotłów posiadających Klasy 3 i 4.
 
Zgodnie z art. 4 uchwały NR XLIV/548/17 z dnia 24 października 2017 r. zabronione jest stosowanie następujących paliw w urządzeniach grzewczych (kotłach, piecach i kominkach):
  • paliw, które zawierają biomasę stałą o wilgotności wynoszącej powyżej 20%,
  • mułów i flotokoncentratów węglowych,
  • mieszanek, do których produkcji wykorzystuje się muły i flotokoncentraty węglowe,
  • węgla brunatnego,
  • paliw stałych produkowanych z udziałem węgla brunatnego,
  • paliw, w których udział masowy węgla kamiennego (uziarnienie mniejsze niż 3 mm) wynosi więcej niż 15%.
 
W bieżącym sezonie grzewczym właściciele nieruchomości posiadający nadal piec na paliwo stałe zostaną skontrolowani przez Strażników Miejskich i pracowników Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Opocznie.
 
Ponadto, w ramach prowadzonych przez Strażników Miejskich kontroli gospodarki odpadami komunalnymi, funkcjonariusze sprawdzą te miejsca, w których potencjalnie mogą funkcjonować systemy grzewcze na paliwa stałe.
 
Przypominamy, że na terenie gminy Opoczno obowiązuje bezwzględny zakaz palenia liści i innych odpadów roślinnych. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że odbiór zielonych odpadów od mieszkańców oferowany jest bezpłatnie raz na dwa tygodnie, a odbywa się według ustalonego harmonogramu przez PGK sp. z o.o. w Opocznie.
 
 
Straż Miejska w Opocznie apeluje - wszelkie podejrzenia i przypadki spalania śmieci w domowych piecach prosimy zgłaszać do dyżurnego Straży Miejskiej w Opocznie.
 
Telefon alarmowy 44 786 01 14.
Liczba wyświetleń: 1417

Powrót
Facebook płytka ceramiczna

Festiwal Płytki Ceramicznej

Facebook Gmina

Gmina Opoczno

youtube

Odwiedź nas na youtube

Opoczno Stolicą Oberka

Sport i Rekreacja Gmina Opoczno

Opoczno Stolicą Oberka

Opoczno Stolicą Oberka

Relacje z wydarzeń