Inwestycja ma na celu zwiększenie komfortu pasażerów stacji. Dzięki niej powstanie bezpieczny i dostępny dla wszystkich pasażerów, także osób o ograniczonej mobilności obiekt. Ogłoszone właśnie postępowanie przetargowe obejmuje wybór wykonawcy prac projektowych oraz robót budowlanych w formule projektuj i buduj. Swoje oferty wykonawcy mogą składać do 15.05.2026 r.
W ramach inwestycji powstanie modułowy obiekt, w którym znajdą się poczekalnia dla podróżnych oraz dwie toalety. W poczekalni przewidziano miejsce na automat, w którym pasażerowie będą mogli zaopatrzyć się w przekąski i napoje. Zagospodarowana zostanie także przestrzeń dookoła nowego dworca. Powstaną tu miejsca parkingowe, w tym dwa dla osób z niepełnosprawnościami i dwa typu Kiss&Ride, elementy małej architektury (wiaty, ławki, kosze) oraz nasadzenia zieleni.
– To kolejny obiekt w województwie łódzkim objęty programem inwestycyjnym. W 2025 r. oddaliśmy do użytku pasażerów dworce: Koluszki, Łódź Kaliska, Skierniewice. Kolejne, obok Opoczna Południe obiekty, które zostaną objęte pracami, to m.in. znajdujący się również w tym mieście dworzec Opoczno, a także: Tomaszów Mazowiecki, Łask, Łódź Widzew. Realizujemy inwestycje kolejowe zarówno w dużych miastach, jak i mniejszych ośrodkach, zwiększając ich dostępność i rozwijając usługi kolei zarówno w ramach województw, jak i całego kraju – mówi Dariusz Klimczak, minister infrastruktury.
– Stacja Opoczno Południe znajduje się przy Centralnej Magistrali Kolejowej, niezwykle istotnej linii kolejowej łączącej Warszawę z południem Polski. Budowa nowego dworca na tej stacji to potrzebne i oczekiwane przedsięwzięcie. Dążymy do tego, aby poprawiać jakość obsługi naszych pasażerów i aby obiekty kolejowe jak najlepiej służyły nie tylko pasażerom, ale także lokalnym społecznościom – mówi Paweł Lisiewicz, członek zarządu PKP S.A.
Stacja kolejowa Opoczno Południe znajduje się w miejscowości Kliny, przy Centralnej Magistrali Kolejowej. Obsługuje głównie pasażerów pociągów dalekobieżnych PKP Intercity podróżujących m.in. do Krakowa, Olsztyna, Szczecina, a także Wiednia, Pragi i Monachium. Region mocno się rozwija, dlatego też w Tomaszowie Mazowieckim i Łasku zaplanowano działania inwestycyjne, a w Łodzi Widzewie działania związane z podniesieniem jakości obsługi pasażerów. Zgodnie z danymi Urzędu Transportu Kolejowego w 2024 r. stacja obsługiwała średnio do tysiąca pasażerów na dobę i zatrzymywało się na niej ok. 30 pociągów dziennie.
Więcej informacji o Polskich Kolejach Państwowych S.A. i Grupie PKP: www.pkp.pl/pl/grupa-pkp
źródło i zdjęcia: PKP S.A.
Poniżej materiał poglądowy PKP S.A.

© 2019 URZĄD MIEJSKI W OPOCZNIE
SIEDZIBA URZĘDU MIEJSKIEGO W OPOCZNIE: STAROMIEJSKA 6, 26-300 OPOCZNO











