8 maja 1945 roku Niemcy podpisały akt bezwarunkowej kapitulacji, co zakończyło działania wojenne na kontynencie europejskim. Data ta przypomina o ofierze milionów istnień ludzkich i ogromie zniszczeń, jakie przyniosła najkrwawsza wojna w dziejach świata.
Obchody rozpoczęły się od uroczystego odśpiewania hymnu państwowego. Uroczystości poprowadziła Lidia Lasota Dyrektor Wydziału Promocji i Kultury Urzędu Miejskiego w Opocznie, która powitała wszystkich uczestników wydarzenia i przypomniała, jak ważna jest pamięć o bohaterach narodowych oraz tragicznych wydarzeniach II wojny światowej.
W trakcie wydarzenia głos zabrał Zastępca Burmistrza Opoczna Jan Zięba, który w swoim wystąpieniu odniósł się do genezy wojny oraz jej konsekwencji – zarówno w wymiarze ogólnonarodowym, jak i lokalnym. Podkreślił szczególnie niezłomną rolę mieszkańców regionu opoczyńskiego, którzy walczyli na różnych frontach II wojny światowej, dając świadectwo odwagi i poświęcenia:
Burmistrz w swoim wystąpieniu przypomniał równieżo opoczyńskich bohaterach:
Odniósł się do zbrodni katyńskiej:
Wśród uczestników uroczystości obecny był kombatant mjr Jerzy Duda – prezes opoczyńskiego Oddziału Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych, od lat zaangażowany w kultywowanie pamięci o wydarzeniach II wojny światowej.
Pod pomnikiem na Placu Strażackim w Opocznie wiązanki kwiatów złożyli i zapalili znicze przedstawicieli władz powiatowych na czele ze Starostą Marcinem Baranowskim oraz Przewodniczącym Rady Powiatu Opoczyńskiego Michałem Białkiem, jednostek gminnych, spółek miejskich, instytucji publicznych, służb mundurowych, organizacji pozarządowych, Strzelców, Harcerzy oraz dyrekcje i uczniowie szkół i przedszkoli.
Obchody uświetnił występ zespołu wokalnego Cantabile, działającego przy Miejsko Domu Kultury w Opocznie, pod kierownictwem instruktor Kamilli Biniek-Kaczorowskiej. Artyści zaprezentowali program muzyczny, który dodał uroczystości wyjątkowego charakteru.
Uroczystość zakończyła się chwilą zadumy, w której mieszkańcy Opoczna i przybyli goście oddali hołd wszystkim tym, którzy w czasie wojny oddali życie za ojczyznę.
To wydarzenie stało się nie tylko czasem refleksji nad dramatycznymi losami ludzi, ale także przypomnieniem o konieczności zachowania pamięci o przeszłości, by takie tragedie nigdy nie miały miejsca w przyszłości.