Warto zobaczyć

Fragmenty dawnego układu urbanistycznego Opoczna

Opublikowano dn. 28.09.2011
Autor: OPOCZNO

Kamieniczki mieszczące się na placu Kościuszki a zwłaszcza kamieniczki nr 7 i 8, które pochodzą prawdopodobnie z XVII w. lecz zostały przebudowane w XIX w.

Są ustawione szczytowo, murowane, jednopiętrowe o fasadzie trzyokiennej, rozczłonkowanej gzymsami z trójkątnymi szczytami. Kamieniczki usytuowane są szczytem do placu Kościuszki, z boku znajduje się sień.       
 
Interesującymi pozostałościami dawnej zabudowy miejskiej Opoczna są: pałacyk na ul. Staromiejskiej oraz dworek modrzewiowy znajdujący się na ul. Cichej 2. Dworek ten o konstrukcji zrębowej i czterospadowym dachu pochodzi z 1803 r. W 1828 r. należał do braci Otfinowskich, obecnie jest własnością prywatną. Nieco dalej na ul. Limanowskiego  znajduje się natomiast dom zwany „Arką", który został zbudowany  na pocz. XX w. przez właściciela huty szkła w Opocznie Chmielnickiego. W domu tym mieszkali pracownicy huty szkła- fachowcy ściągani przez Chmielnickiego z różnych rejonów i stąd właśnie wywodzi się nazwa „arka". W tej dzielnicy Opoczna zwanej „Skałą" zobaczyć można jeszcze dawną zabudowę robotniczej dzielnicy.
 
Odmiennym przykładem dawnego budownictwa jest pałacyk, obecnie siedziba Urzędu Miejskiego usytuowany na ul. Staromiejskiej. Pałacyk został wybudowany w 1912 r. przez właścicieli fabryki ceramicznej J. Dziewulskiego i braci Lange. Początkowo pełnił funkcje mieszkalne i stanowił siedzibę biura fabryki, która znajdowała się obok na ul. Staromiejskiej. Na ul. Staromiejskiej niegdyś jednej z najbardziej prestiżowych ulic Opoczna do dziś znajdują się kamieniczki z pocz. XX w. i z okresu międzywojennego. 
 
Przy ulicy Kościelnej, która wychodziła  z naroża dawnego Rynku do dzisiaj znajduje się kościół, którego fragment  pamięta czasy Kazimierza Wielkiego.

 

Pałacyk wybudowany przez właścicieli fabryki płytek ceramiczych Dziewulskiego i braci Lange obecnie siedziba Urzędu Miejskiego.

Pałacyk wybudowany przez właścicieli fabryki płytek ceramiczych Dziewulskiego i braci Lange obecnie siedziba Urzędu Miejskiego.

Liczba wyświetleń: 8178

Powrót
BIBLIOTEKA

Biblioteka

Biblioteka

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MUZEUM

MUZEUM

MUZEUM

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

PTTK Opoczno

 

Facebook płytka ceramiczna

Festiwal Płytki Ceramicznej

Facebook Gmina

Gmina Opoczno

youtube

Odwiedź nas na youtube

Opoczno Stolicą Oberka

Sport i Rekreacja Gmina Opoczno

Relacje z wydarzeń