Zdrowie

Regionalny Interwencyjny Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

Opublikowano dn. 23.03.2021
Autor: OPOCZNO


Regionalny Interwencyjny Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

Infolinia: 726 – 611 – 611 codziennie w godzinach 15.00 – 18.00

W kontakcie na Snapchacie i Messengerze (pogadajmytutaj) codziennie w godzinach 18.00 – 21.00

Przed pandemią sytuacja nastolatków była trudna. Teraz mamy do czynienia ze spotęgowaniem problemów dotychczas istniejących oraz z nowymi sytuacjami kryzysowymi wśród młodzieży oraz ich rodziców, wychowawców, nauczycieli.

Infolinia służy udzielaniu wsparcia i pomocy w sytuacjach kryzysowych. Z Regionalnego Interwencyjnego Telefonu Zaufania mogą korzystać dzieci i młodzież z województwa łódzkiego, a także ich rodzice i opiekunowie.

Interwencje prowadzone są w takich sytuacjach jak: obniżenie nastroju, stres, kryzysy emocjonalne, nagromadzenie negatywnych myśli, konflikty rodzinne, myśli i plany samobójcze, zachowania autoagresywne, autodestrukcyjne oraz ryzykowne (związane z nadużywaniem alkoholu, narkotyków i innych substancji psychoaktywnych), przemoc w rodzinie.

Telefon i czat (prowadzony w aplikacji Snapchat i Messenger - pogadajmytutaj) obsługiwane są przez specjalistów: pedagogów, psychologów, interwentów kryzysowych i terapeutów, posiadających doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą.

Konieczność pozostania przez dzieci i młodzież w domach, zamknięcie, brak możliwości wychodzenia, korzystania z aktywności fizycznej, instytucji kultury, ale przede wszystkim brak kontaktu z rówieśnikami. Ciągłe przebywanie z osobami dorosłymi w ograniczonej przestrzeni życiowej. Wszystkie te sytuacje związane z  brakiem zaspokojenia potrzeb powodują u młodych ludzi frustrację, niechęć do nauki, próby samodzielnego wyjścia z domu. Nieodnajdywanie się w nowych warunkach może przyczynić się do powstania lub pogłębienia się np. stanów kryzysu emocjonalnego. Młodzież nie ma z kim porozmawiać o tym co przeżywa, o swoich obawach, o swoim stanie psychofizycznym. Powstał więc pomysł uruchomienia „szybkiej linii pomocy”. Wielu młodych ludzi w okresie pandemii doświadcza kryzysów, tracąc jednocześnie możliwość odpoczynku poza domem, kontaktu z rówieśnikami, kontynuowania lub uzyskania pomocy psychologicznej i psychiatrycznej. Niektóre poradnie, instytucje, szpitale, prywatne ośrodki uruchomiły telefony interwencyjne, ale jest to pomoc niewystarczająca i obarczona barierami dostępu (np. lękiem nastolatków). Oferta wsparcia świadczonego w ramach Regionalnego Interwencyjnego Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży jest komplementarna z istniejącą siecią i ją wzmacnia, ale przede wszystkim wprowadza aktywności dotychczas nieprowadzone – pomoc przez media społecznościowe, telefon czynny w weekend, webinaria.

banner

banner 2

 

 

Liczba wyświetleń: 1402

Powrót
BIBLIOTEKA

Biblioteka

Biblioteka

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MUZEUM

MUZEUM

MUZEUM

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

PTTK Opoczno

 

Facebook płytka ceramiczna

Festiwal Płytki Ceramicznej

Facebook Gmina

Gmina Opoczno

youtube

Odwiedź nas na youtube

Opoczno Stolicą Oberka

Sport i Rekreacja Gmina Opoczno

Relacje z wydarzeń