Warto zobaczyć

Cmentarz choleryczny

Opublikowano dn. 28.09.2011
Autor: OPOCZNO

Interesujące nagrobki znajdują się na tzw. cmentarzu cholerycznym, którego historia sięga pocz. XIX w.

Zgodnie z duchem Kodeksu Napoleońskiego u zarania XIX w. Zakonnicy św. Ducha nie mogli chować ubogich i bezdomnych na starym cmentarzu św. Ducha i Leonarda (dzisiejsze naroże pl. Kilińskiego i ul. Inowłodzkiej). Przenieśli więc cmentarz poza miasto, na pole przylegające do Ściegien Bukowskich. Na cmentarzu tym chowano w XIX w. Ofiary epidemii cholery. Do dzisiaj zachowały się dwa pomniki z tych czasów: Teresy Lewkowicz-Pardej z 1853 r. i Pauliny Krzemińskiej. Po upadku powstania styczniowego zlikwidowano zakon św. Ducha a cmentarz stał się własnością miasta Opoczna. 
 
Na cmentarzu cholerycznym znajduje się kwatera żołnierska z czasów I wojny światowej. Już w 1915 r. Austriacy rozpoczęli prace ekshumacyjne i tworzenie cmentarza wojskowego w Opocznie na istniejącym do dzisiaj cmentarzu cholerycznym. Akcja ta została zakończona dopiero w latach 30-tych.
Na cmentarzu cholerycznym w Opocznie spoczywa 287 żołnierzy. Są to Austriacy (41) Niemcy (3), Rosjanie (239), w tym Polaków z armii państw zaborczych 16 oraz 2 legionistów.
 
Na cmentarzu tym na uwagę zasługuje również cmentarz wojskowy z czasów II wojny św. którego organizowaniem zajął się Władysław Sobolewski urzędnik magistratu opoczyńskiego. Pierwsze prace przy jego organizowaniu rozpoczęto w 1947 r. a zakończono w 1950 r. Obiekt powstał w wyniku prac ekshumacyjnych na terenie ówczesnego powiatu opoczyńskiego. Grzebano tu poległych żołnierzy oraz ofiary terroru niemieckiego. W latach 1967-68 przeprowadzono dodatkowe prace ekshumacyjne. Cmentarz kryje prochy 437 żołnierzy radzieckich, 16 żołnierzy Wojska Polskiego, 40 partyzantów, 10 jeńców wojennych, 25 ofiar terroru.
 
W latach 1996-1997 przeprowadzono remont kapitalny cmentarzy wojskowych z I i II wojny światowej. W dniu 26 kwietnia 1998 r. zorganizowano specjalną uroczystość, w której uczestniczyli min. Przedstawiciele placówek dyplomatycznych Austrii, Czech, Białorusi, Słowacji, Izraela, Rosji, duchowni różnych obrządków katolickich. W czasie uroczystości odbyło się wspólne nabożeństwo ekumeniczne, po którym dokonano poświęcenia pomników i mogił.
 

Cmentarz choleryczny

Cmentarz choleryczny

Liczba wyświetleń: 10893

Powrót
BIBLIOTEKA

Biblioteka

Biblioteka

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MUZEUM

MUZEUM

MUZEUM

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

PTTK Opoczno

 

Facebook płytka ceramiczna

Festiwal Płytki Ceramicznej

Facebook Gmina

Gmina Opoczno

youtube

Odwiedź nas na youtube

Opoczno Stolicą Oberka

Sport i Rekreacja Gmina Opoczno

Relacje z wydarzeń