Kultura - aktualności

Festiwal Opoczno Folk Attack V – Skrzypce!

Opublikowano dn. 16.09.2019
Autor: OPOCZNO


Za nami kolejna, piąta już edycja niekonwencjonalnego festiwalu folkowego Opoczno Folk Attack! Tegorocznej imprezie towarzyszyło hasło „Skrzypce!” Motywem przewodnim festiwalu była więc muzyka tradycyjna i folkowa grana na tym właśnie instrumencie.

Na scenie wystąpiło ostatnich czterech żyjących skrzypków ludowym z regionu opoczyńskiego – Tadeusz Mocarski, Stanisław Wolski, Piotr Rudzki oraz Władysław Kosylak. Skrzypkom towarzyszył duet Joanna i Stanisław Strelnikowie. Występy ludowych artystów przeplatane były prelekcjami tematycznymi w wykonaniu etnomuzykologa dr. Jana Łuczkowskiego. Gwiazdą sobotniego wieczoru był natomiast koncert „Kapeli Brodów” – polskiego zespołu folkowego grającego od 1992 r. utwory świeckie i religijne z obszaru I Rzeczypospolitej. W swoich wykonaniach kapela zachowuje oryginalne maniery wykonawcze oraz, w przypadku muzyki religijnej, właściwy jej tematyce kontekst. Muzycy używają oryginalnych lub zrekonstruowanych instrumentów: liry korbowej, cymbałów, basetli i skrzypiec.

Warto przybliżyć sylwetki skrzypków, którzy 14 września wystąpili na scenie przed zamkiem kazimierzowskim w Opocznie.

Tadeusz Mocarski – skrzypek z Brzezinek koło Gielniowa. Urodził się w 1933 roku. W wieku 18 lat zaczął grać na bębnie, a dwa lata później na skrzypcach, które dostał od swojego ojca Władysława Mocarskiego. Znany w swojej okolicy skrzypek weselny, grywał z wieloma muzykantami, między innymi z bratem żony Stanisławem Galińskim z Adamowa oraz harmonistą Edwardem Krzysztofikiem. Obecnie najczęściej gra z akordeonistą Bolesławem Mocarskim – synem przyrodniego brata Stanisława, z którym tworzą Kapelę Mocarskich. W tym właśnie składzie zagrał na Festiwalu Opoczno Stolicą Oberka w 2018 roku. Tegoroczni zdobywcy pierwszego miejsca w 60. Dniach Kolbergowskich w Przysusze. Występowali na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą zdobywając wyróżnienie.

Stanisław Wolski – urodził się w 1928 roku w Radzicach Małych pod Opocznem. Przygodę z muzykowaniem rozpoczął w wieku 17 lat. Od samego początku grał na skrzypcach. Swój pierwszy instrument odziedziczył po zmarłym muzykancie Jaciubku z Radzic Małych. Po II wojnie światowej wielokrotnie grywał na zabawach wiejskich i weselach, samodzielnie lub ze znanym skrzypkiem opoczyńskim Janem Matysiakiem (na dwoje skrzypiec), a także z kapelą Adamusów. Uczestniczył w licznych festiwalach, między innymi w I edycji Festiwalu Opoczno Stolicą Oberka, konkursach i przeglądach kapel, między innymi w Radomiu, Opocznie, Przysusze, Wrocławiu. Od wielu lat gra w kapeli Zespołu Pieśni i Tańca „Drzewiczanie” z Drzewicy. Laureat I miejsca na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Zagrał z synem Andrzejem.

Piotr Rudzki – urodzony w 1932 roku, mieszka we wsi Kamień koło Opoczna. Jest dwukrotnym laureatem Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą w kategorii kapel, gdzie zdobył II nagrodę w 2011 roku i I w 2007 roku. Zna wiele ciekawych gawęd o życiu muzykantów, dawnych weselach, wiele wie tez na temat specyfiki muzyki granej w opoczyńskim. Posiada imponującą ilość dyplomów i nagród, wśród których najcenniejszą jest odznaka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony działacz kultury”. Na co dzień przygrywa zespołom folklorystycznym w Kamieniu i Kozeninie. Utalentowany gawędziarz. Zajmuje się też hodowlą pszczół.

Władysław Kosylak – urodzony w 1932 roku w Brzustowie. Już jako młody chłopiec lubił słuchać grania chłopskich muzykantów, szczególnie interesowała go gra na skrzypcach. Jednym z tych muzykantów był jego wujek i to on pożyczył mu instrument i udzielił pierwszych lekcji. Gry na skrzypcach uczył się ze słuchu. W wieku 10 lat zaczął grywać na weselach na skrzypcach, które dostał od ojca. Na weselach grywał do początków lat 80-tych w rozmaitych składach – między innymi z B. Koselakiem (akordeon), S. Kościechą (akordeon) i W. Wojciechowskim (bębenek). Zamiłowanie do muzyki przekazał swojemu synowi i razem przygrywali miejscowemu zespołowi ludowemu. Doczekał się również uzdolnionych muzycznie wnucząt, z którymi grywa w Rodzinnej Kapeli Kosylaków w składzie: syn Zbigniew (akordeon), wnuczka Małgorzata (skrzypce), wnuczka Faustyna (śpiew i pianino) oraz wnuk Amadeusz (akordeon guzikowy). Grał na wszystkich edycjach Festiwalu Opoczno Stolicą Oberka.

Festiwal Opoczno Folk Attack V - Skrzypce! został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i odbył się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Partnerami wydarzenia była Gmina Opoczno, Miejski Dom Kultury w Opocznie oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Opocznie. Patronat medialny objął Gość Niedzielny, Telewizja Lokalna Opoczno, Dziennik Łódzki, Radio Plus, portal Opoczno.info, Tygodnik Opoczyński i Kalejdoskop.

Liczba wyświetleń: 2584

Powrót
BIBLIOTEKA

Biblioteka

Biblioteka

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MUZEUM

MUZEUM

MUZEUM

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

Facebook płytka ceramiczna

Festiwal Płytki Ceramicznej

Facebook Gmina

Gmina Opoczno

youtube

Odwiedź nas na youtube

Opoczno Stolicą Oberka

Opoczno Stolicą Oberka

Opoczno Stolicą Oberka

Wydarzenia

Relacje z wydarzeń