Strona główna Aktualności   Wydarzenia   Plan miasta   Baza informacji   Spacer   Galerie   Multimedia   Zdjęcia internautów   Historia   bip
Portal - Miasta partnerskie
Miasta partnerskie
Redakcja: Administrator
Dodany: 1-04-2010, wyświetleń: 13920
PDF
DRUKUJ

Zagraniczne miasta partnerskie Opoczna:

Opočno (Czechy)
Bytča (Słowacja)
Rejon Wileński (Litwa)

     Zawarte między nimi a Opocznem porozumienia określają zasady współpracy, wzajemnej wymiany doświadczeń, spostrzeżeń z pracy i działalności samorządowej, prowadzonej w interesie mieszkańców miast partnerskich.
   Metody współpracy władz samorządowych Opoczna i zagranicznych miast partnerskich: wzajemne wizyty i pobyt przedstawicieli samorządowych, spotkania konsultacyjne i robocze, wymiana doświadczeń w różnych dziedzinach życia społecznego mieszkańców (np. w zakresie przedsiębiorczości, oświaty, wypoczynku, rekreacji, sportu, turystyki), wspólna prezentacja przy okolicznościowych okazjach i promocjach propagujących turystykę miast lub regionów, udział w targach inwestycyjnych i wystawach gospodarczych; organizowanie wspólnych uroczystości ( imprez, świąt), propagowanie i promocja współpracy, przyjaźni i wspólnych osiągnięć w środkach masowego przekazu, zachęcanie instytucji kulturalno- oświatowych do wymiany informacji, organizowanie wymiany dzieci i młodzieży w ramach wycieczek krajoznawczych oraz kolonii letnich, wzajemna współpraca w organizowaniu imprez kulturalnych.
   Kontakty zagraniczne służą głębszemu poznaniu kultury, tradycji, zwyczajów i obyczajów oraz języka przez mieszkańców współpracujących miast.

   

135px_Opocno__28Rychnov_nad_Kneznou_29_CoA_CZ.svg_1_.png

Opočno – Czechy. Założone w 1069 roku w górach Orlickich nad Złotym Potokiem. Liczy 3309 obywateli. W XV wieku miejscowość otrzymała prawa miejskie(1471 otrzymała herb od króla czeskiego i węgierskiego Władysława Jagiellończyka). Dnia 2 maja 2002 roku zostalo podpisane porozumienie o rozwijaniu i kontynuowaniu wzajemnej współpracy miedzy miastami Opočno-Czechy i Opoczno-Polska.

 

images_5_.jpg

Bytcza (Bytča) – Słowacja. Miasto leży w północno-zachodniej części Słowacji w dolinie rzeki Wag. Liczy 11,5 tysiąca mieszkańców. Bytča jest ośrodkiem powiatowym. Pierwsza pisemna wzmianka o Byczy pochodzi z pierwszej polowy XIII wieku konkretnie z 1234 roku. W 1378 roku Bycza uzyskała przywileje ziemskiego miasteczka. Nawiązanie wzajemnego partnerstwa i przyjaźni rozpoczęła wizyta burmistrza i radnych Opoczna w Byczy w dniach 20-22 lipca 1998r. Porozumienie o rozwijaniu i kontynuowaniu wzajemnej współpracy miedzy Opocznem a Byczą zostało podpisane 23 czerwca 1999 roku. Porozumienie to mówi głównie o współpracy w dziedzinie kultury i sportu, nie wykluczając oczywiście innych dziedzin i form współpracy. W maju 2007 roku podpisano następne porozumienie na lata 2007-2010, które to porozumienie jest okazaniem woli przedstawicieli miast w rozwijaniu i kontynuowniu   wzajemnej współpracy.


     Opoczno nawiązało ścisłe kontakty z Litwą. Na zaproszenie Leokadii Januszauskiennie, mera Samorządu Wileńskiego delegacja Urzędu Miejskiego uczestniczyła 28 września 2002 r w rejonowym Święcie Plonów. W czasie tej wizyty zostało podpisane porozumienie o współpracy pomiędzy Opocznem a Samorządem Rejonu Wileńskiego. Opoczno współpracuje najściślej z dwoma litewskimi miastami Rudominą i Suderwą.

     Suderwa – to nieduża, pięknie położona miejscowość na Litwie, znajdująca się na północny zachód od Wilna. Nie ma to większych przedsiębiorstw przemysłowych, większość mieszkańców trudni się rolnictwem. Gmina suderwiańska liczy około 1400 mieszkańców, w samym osiedlu mieszka 450 osób. Około 80 procent mieszkańców to Polacy.    

    Rudomina – małe miasteczko pod Wilnem. Najstarsze wzmianki historyczne o Rudominie pochodzą ze źródeł krzyżackich. Wigand z Magdeburga w swojej „Nowej kronice pruskiej”(jest to swoisty przewodnik po Litwie dla oddziałów wyruszających na wyprawy wojenne na Litwę) przedstawia opis wyprawy wojennej z 1377 roku gdzie pod Rudominą odbyła się bitwa Krzyżaków  z wojskami Litewskimi. W Rudominie znajduje się najstarsza z polskich szkół, z którą wiąże nasze miasto ścisłe kontakty.

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ