Rys historyczny

Pierwsza wzmianka o Opocznie pochodzi z 1284 roku i dotyczy nazwy "Opocza", wspomnianej w dokumencie Leszka Czarnego dla kolegiaty sandomierskiej. "Opocza" oznaczało osadę położoną na opoce, czyli skale wapiennej. Z czasem wzmocniono tę nazwę przez dodanie przyrostka -no. Opoczno wchodziło wówczas w skład kasztelanii żarnowskiej dzielnicy sandomierskiej. Na przełomie XIII i XIV w. miejscowość lokowana na prawie średzkim sytuowała się wokół dawnego kościoła parafialnego św. Marii Magdaleny. Już w 1361 r. sprawowane były w Opocznie urzędy sędziego ziemskiego, wójta oraz radcy ekonomicznego. Na czasy panowania Kazimierza Wielkiego przypada okres świetności miasta. Monarcha ten w 1365 r. nadaje miastu prawo magdeburskie i rozszerza jego obszar. Nowe osiedle zostaje otoczone murami obronnymi i fosą. Oprócz tego wzniesiono w nim zamek, zbrojownię, dwór wójtowski, kościół św. Bartłomieja, sukiennice i domy mieszczańskie. Wjazdu do miasta strzegły: Brama Dolna i Brama Łowicka. Jest to również okres rozwoju handlu i rzemiosła. Wzrasta ranga miasta jako lokalnego ośrodka władzy. Między rokiem 1346 a 1368 otworzony zostaje powiat opoczyński na którym rządy sprawuje starosta. Już w II poł. XVI w. mieszczanie, za zezwoleniem Zygmunta Augusta budują przy zastosowaniu drewnianych rur wodociąg miejski. W tym też okresie działa szkoła, której wychowankowie studiowali na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1599 r. Zygmunt III Waza zezwala mieszczanom na wzniesienie trzeciej bramy od strony Krakowskiego Przedmieścia. W mieście pracuje wówczas 90 rzemieślników, z których najliczniej reprezentowani są szewcy i piekarze. Załamanie gospodarcze, które dotknęło w XVII w. Rzeczpospolitą wskutek prowadzonych działań wojennych, nie ominęło również Opoczna. Szczególnie dotkliwe zniszczenia przyniósł miastu w 1655 r. najazd szwedzki. W Opocznie pozostało zaledwie 20 domów, 11 rzemieślników, a targi zupełnie ustały. Stosunki handlowe ożywiają się nieco w poł. XVIII w. Na tutejsze targi przybywają kupcy m.in. z Gdańska, Opola, Łucka. Podobnie szerokie kontakty mają kupcy opoczyńscy. Powstanie Staropolskiego Zagłębia Przemysłowego nie spowodowało w Opocznie ożywienia gospodarczego, mimo że w bezpośrednim zapleczu uformowały się wówczas 4 okręgi przemysłowe. 

   

W I poł. XIX w. niespełna 3,5 tys. miasto posiadało zaledwie kilkunastu rzemieślników. Pomimo tego następował stały acz powolny rozwój miasta, którego liczba mieszkańców wzrosła w 1878 r. do 5 tys. W tym czasie powstają niewielkie przedsiębiorstwa związane głównie z obsługą rolnictwa.
W 1880 r. zostają uruchomione przez Jana Dziewulskiego i braci Władysława i Józefa Lange, Zakłady Płytek Ceramicznych. Oprócz nich w pocz. XX w. istniała odlewnia, 7 pieców wapiennych, cementownia, browar i pończoszarnia. Ułatwieniem w rozwoju przemysłu było uruchomienie w 1885 r. linii kolejowej Koluszki - Skarżysko-Kamienna. W okresie I wojny światowej Opoczno było miastem przyfrontowym.

   

Wycofujące się wojska rosyjskie spaliły stację kolejową i zerwały mosty. Część zakładów przemysłowych stanęła. Miasto obciążały kontrybucje i rekwizycje.                  
W dwudziestoleciu międzywojennym Opoczno zyskuje kilka nowych zakładów przemysłowych m.in. hutę szkła, cegielnię, wytwórnię win. Liczba ludności powoli wzrasta z 7,2 tys. w 1921 r. do 9,4 tys. w 1939 r. W mieście działają dwie siedmioklasowe szkoły powszechne oraz kino. 7 września 1939 r. oddziały hitlerowskie zajmują miasto, rozpoczynając okres terroru i eksterminacji ludości. Do końca 1942 r. całowitej zagładzie uległa ludność pochodzenia żydowskiego, która na początku wojny liczyła 2700 mieszkanców.

   

W Opocznie i regionie działał silnie rozwinięty ruch oporu. Był to m.in. obszar działań oddziału majora Hubala, pierwszego partyzanckego oddziału w Polsce. Opoczno wyzwoliły z spod okupacji hitlerowskiej 17 stycznia 1945 r. oddziały 33 Armii I Frontu Ukraińskiego. Po II wojnie światowej Opoczno systematycznie rozwija się jako lokalny ośrodek przemysłu, administracji i kultury. Obok, mających ponad stuletnią tradycję, ZZPC "Opoczno" drugą wiodącą gałęzią przemysłu jest włókiennictwo. W latach 70-tych budowano kombinat włókienniczy, obecny "Optex" S.A. Poważnie wzrosły również funkcje oświatowo-wychowawcze i kulturalne. Opoczno posiada 6 przedszkoli, 4 szkoły podstawowe, szkołę muzyczną I stopnia, Liceum Ogólnokształcące, Zasadniczą Szkołę Zawodową. W zamku zorganizowano Muzeum Regionalne, a Miejski Dom Kultury mieści się w nowo pobudowanym i nowocześnie wyposażonym budynku. W Opocznie działa Biblioteka Publiczna i filia Biblioteki Pedagogicznej. Opoczno słynie w kraju jako stolica regionu o bogatej tradycji kultury ludowej. Tradycje te kultywują m.in. Spółdzielnia Rękodzieła Lud. i Art. "Opocznianka" oraz Zespół Pieśni i Tańca "Tramblanka". Aktywną działalność prowadzi Koło Miłośników Folkloru i oddział Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. W Opocznie nadal istnieją szerokie możliwości inwestycyjne. Władze miasta zainteresowane są rozwojem przemysłu rolno-spożywczego pracującego na bazie produktów miejscowego rolnictwa. 

   

W drugiej połowie XIX w. i pierwszej dekadzie kolejnego stulecia w Opocznie następował szybki wzrost liczby ludności. W latach 1871-1913 liczba stałych mieszkańców Opoczna zwiększyła się aż o 3085 osób, co oznaczało wzrost blisko dwukrotny. Przyczyną wysokiego wzrostu naturalnego było nie tylko ożywienie gospodarcze miasta ale także rozwój przemysłu, który spowodował napływ ludności z zewnątrz oraz rozwój podmiejskich wsi. Warto zwrócić uwagę, że wzrost ludnościowy odnotowany był w obu podstawowych dla Opoczna grupach wyznaniowych, a więc wśród katolików i Żydów. Na przełomie XIX i XX w. w mieście zaznaczyło też swą obecność liczebnie niewielkie, ale tworzone przede wszystkim przez reprezentantów inteligencji, środowisko wyznawców prawosławia.
      Znaczny spadek demograficzny wśród mieszkańców Opoczna zaznaczył się w latach 1911-1969r. Do roku 1939 spadek ten spowodowany był głównie emigracją i przechodzeniem ludności do ośrodków fabrycznych a w kolejnych latach wyniszczeniem na skutek działań wojennych i eksterminacyjną polityką okupanta. 
     W okresie Polski Ludowej nastąpił znaczny odpływ mieszkańców na Ziemie Zachodnie oraz do miast Polski Centralnej.
 Obecnie Opoczno zamieszkuje około 34 tyś. mieszkańców.  

Tekst: Lidia Świątek

powrót
E-Urząd

E-URZĄD

E-URZĄD

WIDZĘ / CZUJĘ / REAGUJĘ

Tło

Ikona

BIBLIOTEKA

Biblioteka

Biblioteka

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MIEJSKI DOM KULTURY

MUZEUM

MUZEUM

MUZEUM

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

KRYTA PŁYWALNIA

Facebook płytka ceramiczna

Festiwal Płytki Ceramicznej

Facebook Gmina

Gmina Opoczno

youtube

Odwiedź nas na youtube

Opoczno Stolicą Oberka

Opoczno Stolicą Oberka

Opoczno Stolicą Oberka