Strona główna Aktualności   Wydarzenia   Plan miasta   Baza informacji   Spacer   Galerie   Multimedia   Zdjęcia internautów   Historia   bip
Aktualności - Kultura
Pomnik Wdzięczności w rocznicę wybuchu II wojny światowej
Redakcja: ZM
Dodany: 2-09-2010, wyświetleń: 4636
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
grafika
Galerie:
grafika
Ilość fotografii: 31
Autor: ZM

W strugach deszczu odbyły się w Opocznie obchody 71.rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Uroczystości rozpoczęła msza św. odprawiona w kolegiacie św. Bartłomieja w Opocznie, do której, dzięki życzliwości Dziekana Opoczyńskiego Jana Serszyńskiego, przeniesiono oficjalną część uroczystości.
Po zakończonym nabożeństwie do zebranych zwrócił się Burmistrz Opoczna Jan Wieruszewski przedstawiając genezę powstania Pomnika Wdzięczności od momentu złożenia wniosku przez środowiska kombatanckie do momentu wyłonienia projektu i samego wykonania pomnika.
Przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Nawrocki przypomniał zebranym nieznane fakty z historii Opoczna związane z agresją Niemiecką, jak również z wkroczeniem wojsk sowieckich na tereny Ziemi Opoczyńskiej w 1945 r., a poseł Robert Telus nawiązał do 30.rocznicy powstania „Solidarności".
Po oficjalnych wystąpieniach uczestnicy uroczystości poprzedzani przez Orkiestrę Miejską i kompanię honorową 7 Dywizjonu Lotniczego 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego przeszli na plac Strażacki. Tu ksiądz Serszyński zmówił modlitwę za poległych i pomordowanych, a następnie poświęcił bryłę pomnika.
Pomnik oficjalnie odsłonili starosta Józef Róg, Burmistrz Opoczna Jan Wieruszewski, poseł Robert Telus oraz w imieniu organizacji kombatanckich: Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Opocznie major Bernard Kłodawski oraz Prezes Związku Kombatantów Rzeczypospolitej i Byłych Więźniów Politycznych porucznik Władysław Stal przecinając symboliczną biało - czerwoną szarfę.
Przy pamiątkowej tablicy znajdującej się w centralnym punkcie monumentu ustawiony został wieniec od mieszkańców Opoczna i społeczeństwa powiatu opoczyńskiego, a uczestniczące w uroczystościach liczne delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapalone znicze. Po uroczystościach w zamku kazimierzowskim odbyło się spotkanie władz samorządowych gminy i powiatu z kombatantami.
W uroczystościach odsłonięcia pomnika oraz w spotkaniu z kombatantami wziął udział Mirosław Struzik z Wrocławia, projektant i wykonawca opoczyńskiego Pomnika Wdzięczności.
Pomnik Wdzięczności powstał na wniosek środowisk kombatanckich zgłoszony do władz samorządowych Gminy Opoczno 5 lat temu.
Według wnioskodawców monument jest hołdem dla mieszkańców ziemi opoczyńskiej pomordowanych w więzieniach i obozach koncentracyjnych, poległych w walce z okupantem hitlerowskim w latach 1939-1945 oraz poległych w walce o niepodległość w latach 1945-1989. Znajdą się na nim napisy nawiązujące do najważniejszych wydarzeń z historii naszego kraju.
Swoją formą pomnik przypomina rotundę co wg autora ma kojarzyć to miejsce ze ,,świątynią" pamięci i wolności. Składa się on z aureoli, która jest „apotezą glorii, zwycięstwa i chwały poległych mieszkańców ziemi opoczyńskiej", podpartej na trzech kolumnach odnoszących się do duchowej wzniosłości. W centralnej części pomnika umieszczona jest pamiątkowa tablica z inskrypcją. Budowa Pomnika Wdzięczności kosztowała 360 tysięcy złotych.

 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ