Strona główna Aktualności   Wydarzenia   Plan miasta   Baza informacji   Spacer   Galerie   Multimedia   Zdjęcia internautów   Historia   bip
Aktualności - Najnowsze
SZLACHETNA PACZKA po raz 5 w Opocznie!
Redakcja: stempniak_p
Dodany: 11-10-2017, wyświetleń: 1383
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
grafika

W Opocznie już po raz piąty zorganizowana została Drużyna SZLACHETNEJ PACZKI. Zespół składa się zarówno z doświadczonych wolontariuszy, jak i z nowych, którzy w tym roku zgłosili się do pomocy i pomyślnie przeszli proces rekrutacji. Odbyło się już pierwsze spotkanie Drużyny, a w zeszłym tygodniu miało miejsce szkolenie wdrożeniowe dla wolontariuszy zaczynających przygodę ze SZLACHETNĄ PACZKĄ-projektem Stowarzyszenia WIOSNA. Natomiast wolontariusze doświadczenie spotkali się na specjalnie dla nich zorganizowanych warsztatach, które miały na celu rozwój umiejętności ważnych dla coraz sprawniejszej organizacji działań.


„Nie mogę w to uwierzyć. To prawdziwy cud", „Niech Bóg was błogosławi", „Spełniło się moje marzenie"... Wiele takich i podobnych słów usłyszeli wolontariusze od zdumionych i jakże szczęśliwych Rodzin. Łzy szczęścia i słowa podziękowań mieszały się z radosnymi piskami obdarowanych dzieci. Tak w 2016 roku wyglądał Wielki Finał SZLACHETNEJ PACZKI w Opocznie (i całej Polsce), gdy wolontariusze przekazywali potrzebującym Rodzinom pomoc od ludzi wielkiego serca.

Obecnie 21 wolontariuszy pozyskują historie rodzin, które znajdują się, wskutek niezależnych od siebie przyczyn, w trudnej sytuacji życiowej. Następnie rodziny te będą odwiedzane przez wolontariuszy, którzy przeprowadzą rozmowy i zadecydują o ewentualnym włączeniu rodziny do projektu Szlachetna Paczka. Gdy zostanie otwarta internetowa baza rodzin, darczyńcy będą mogli wybrać (kierując się opisem) jedną z nich i przygotować paczkę, która w całości trafi do konkretnej rodziny.

W zeszłym roku dzięki zaangażowaniu prawie 4000 darczyńców przekazano dla 49 potrzebujących Rodzin w powiecie opoczyńskim pomoc na sumę ponad 120 000 zł! Natomiast w całej Polsce w akcji wzięło udział ponad 750 000 darczyńców, którzy przekazali pomoc o wartości ponad 47 milionów złotych dla 19 000 bohaterskich Rodzin.

To, co charakteryzuję Szlachetną Paczkę, to nastawienie na pomoc mądrą i skuteczną, czyli taką, która zaspakaja konkretne potrzeby i daje Rodzinie impuls do zmiany. Bo w tej pomocy chodzi nie tylko o dobra materialne, ale także (a może nawet przede wszystkim) o sygnał dany Rodzinie, że są dla kogoś ważni, że ktoś w nich wierzy. Wolontariusze słyszą często: „Nie musicie mi niczego dawać, najważniejsze, że ktoś mnie odnalazł i chciał wysłuchać...". Ponadto Paczka integruje małe społeczności, bo łączy potrzebujących, wolontariuszy i darczyńców, którzy często angażują w pomoc rodzinę, przyjaciół, znajomych czy współpracowników. „Będzie Pani matką chrzestną mojej córki? W końcu uratowała Pani moje życie..." - tak do swojego darczyńcy zwróciła się pani Magda. Paczka pomogła jej rodzinie odbić się od dna.

Szlachetna Paczka pomaga Rodzinom, które na tę pomoc zasługują, a bieda jest jednym (często wcale nie najważniejszym) kryterium. Szukamy Rodzin, które mimo przeciwności losu bohatersko zmagają się z problemami i wierzą w lepsze jutro. Podkreślić należy, że wszystkie Rodziny włączone w projekt dostały pomoc. Stało się tak głównie dzięki setkom tysięcy darczyńców, wśród których nie zabrakło także takich sław sportu, jak m.in. Kamil Stoch, Tomasz Majewski, Agnieszka i Urszula Radwańskie, Anita Włodarczyk, Maja Włoszczowska czy Kuba Błaszczykowski. Paczkę przygotowali także piłkarze Realu Madryt z Cristiano Ronaldo i Jerzym Dudkiem na czele oraz papież Franciszek II.

Właśnie rusza XVII ogólnopolska edycja Szlachetnej Paczki. Już od 18 listopada będzie można wejść na stronę www.szlachetnapaczka.pl - wybrać rodzinę i ... zmienić świat na lepsze!

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ