Strona główna Aktualności   Wydarzenia   Plan miasta   Baza informacji   Spacer   Galerie   Multimedia   Zdjęcia internautów   Historia   bip
Aktualności - Najnowsze
Radio Plus w Opocznie
Redakcja: Administrator
Dodany: 6-08-2007, wyświetleń: 3561
PDF
DRUKUJ
POWRÓT

  3 sierpnia br. Radio Plus Radom rozpoczęło testową emisję swojego programu na częstotliwości 94 FM na pograniczu województw: świętokrzyskiego, łódzkiego i mazowieckiego. Myśl postawienia nadajnika w zachodniej części naszej diecezji była od samego początku istnienia radia.
  Starania o objęcie zasięgiem radia całej diecezji trwały od ponad dziesięciu lat. Od strony technicznej rozgłośnia była przygotowana na to już od dawna ? jednak należało dopełnić wszystkie wymogi formalno ? prawne. Aż w końcu udało się uzyskać zgodę na nadawanie w okolicach Końskich i Opoczna.
  Oficjalnie procedura poszerzenia zakresu nadawania sygnału rozgłośni radiowej nosi nazwę rozszerzenia zasięgu, bądź doświetlenia. Słuchacze słuchający Radio Plus w Radomiu i okolicach oczywiście nie będą musieli nic zmieniać ? dalej będą mogli go słuchać na dotychczasowej częstotliwości 90,7 FM. Kierowcy posiadający w swoich samochodach radioodbiornik z funkcją RDS będą już wkrótce automatycznie przełączani na ten sygnał, którego częstotliwość będzie lepszej jakości.
  Myśl budowy systemu nadawczego w zachodniej części naszej diecezji zaszczepił we mnie mój poprzednik, ks. Mirosław Bujak, choć wola objęcia zasięgiem stacji większej części diecezji była od samego początku istnienia radia ? powiedział ks. Jacek Wieczorek, dyrektor Radia Plus Radom.
- Zdawaliśmy sobie sprawę, że koniecznością jest tam realizacja anteny nadawczej, związane jest to z odległością od Radomia i tłumieniem fali przez nadajnik Polskiego Radia we Wręczycy. Pierwsze wstępne projekty lokalizacji stacji nadawczej pojawiły się już w 2001 roku, trzy lata temu złożyliśmy wniosek do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji i wydawało nam się, że wystarczą dwa, trzy miesiące na sfinalizowanie tych prac. Jak się jednak okazało trzeba było na to poświęcić o wiele dłuższy okres czasu ? dodał.
  Ks. Jacek Wieczorek powiedział, że związane było to z wieloma czynnikami. - Pierwszym poważnym problemem były zmiany polityczne w Polsce i zawirowania wokół Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, zmiany w składzie tej rady ? to powodowało, że były kolejne opóźnienia. Następną sprawą była reorganizacja systemu zarządzania eterem. Wcześniej zarządzał URTIP - Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty, który przekształcił się Urząd Komunikacji Elektronicznej. Sam moment przekształcenia trwał jakiś czas. W końcu, 18 sierpnia ub. roku Przewodnicząca Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Elżbieta Kruk oficjalnie ogłosiła w Monitorze Polskim możliwość rozszerzenia koncesji radiowej na interesującym nas obszarze.
  Dzięki ogromnej determinacji Księdza Biskupa Zygmunta i Kurii Diecezjalnej w Radomiu, a także wysiłkowi administracji naszego radia zakończyliśmy tę procedurę, mamy już decyzję Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, mamy też pozwolenie radiowe i możemy rozpocząć nadawanie - powiedział dyrektor Radia Plus Radom, ks. Jacek Wieczorek.
  Z ogromną radością przyjęliśmy gest ks. prałata Jana Wojtana, dziekana opoczyńskiego, który otworzył przed nami drzwi swojej plebanii wyrażając zgodę na utworzenie w jednym z jej pomieszczeń opoczyńskiego oddziału redakcji Radia Plus. Trwa aktualnie nabór dziennikarzy, współpracowników i wolontariuszy Radia w Opocznie i Końskich, którzy będą przygotowywać bieżące informacje i animować działania promocyjne.
  Dzisiaj rozpoczęliśmy nadawanie, nie znamy realnego jeszcze pokrycia sygnałem naszej stacji. Według teoretycznych analiz Krajowej Rady Radiofonii Radio Plus Radom przekroczy pół miliona słuchaczy w zasięgu stacji. My wstępnie zakładamy, że nowy nadajnik obejmie zasięg ok. 30 km z tamtejszej lokalizacji, choć lokalne warunki, ukształtowanie terenu, propagacja sygnału na pewno będą go w niektórych miejscach wzmacniać, w innych osłabiać.
- Chciałbym bardzo serdecznie podziękować tym, którzy nam niezmiernie pomogli w staraniach o koncesję oraz w powstaniu stacji. Pragnę podziękować za wszelką pomoc w pierwszym etapie powstania stacji nadawczej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu i Nadleśnictwu Barycz, pracownikom Urzędu Gminy w Gowarczowie, Starostwa Powiatowego w Końskich, a także Akcji Katolickiej w Opocznie. Ci ludzie bowiem pokazali, że potrafią szybko i zdecydowanie podejmować decyzje, oczywiście zawsze zgodnie z prawem. Proces dochodzenia do tej decyzji z ich strony był zaiste ekspresowy, a więc pokazuje, że są to wybitni fachowcy w swojej branży.
  Radio Plus Radom wraz z rozszerzeniem zasięgu, poszerza także ofertę programową. - Równolegle z przygotowaniami ?technicznymi? idą zmiany programowe - uruchamiamy redakcję lokalną z siedzibą w Opocznie, przygotowującą codzienne informacje z regionu oraz audycje o charakterze społecznym. Po wakacjach pojawią się też zupełnie nowe audycje, dzięki którym słuchacze będą mogli pogłębiać swoją wiedzę religijną. W ten sposób - jak zauważa dyrektor Radia Plus, ks. Jacek Wieczorek - Radio Plus Radom przyczyni się do lepszej integracji kulturowej i religijnej społeczności zamieszkującej diecezję radomską.
  Liczymy także - dodaje - na współpracę ze starostwami, gminami, samorządami oraz instytucjami pozarządowymi, a także na czynne wsparcie miejscowych duszpasterzy.
Warto wspomnieć również i o tym, że dzięki rozszerzeniu - krąg potencjalnych odbiorców Radia Plus Radom zwiększy się do ponad pół miliona osób jak wynika z teoretycznych analiz Krajowej Rady Radiofonii. My wstępnie zakładamy, że nowy nadajnik obejmie zasięg ok. 30 km z nowej lokalizacji, choć lokalne warunki, ukształtowanie terenu, propagacja sygnału na pewno będą go w niektórych miejscach wzmacniać, w innych osłabiać.
- To wielka szansa dla potencjalnych reklamodawców - producentów, usługodawców i przedsiębiorców, móc każdorazowo dotrzeć ze swoim przekazem do takiej ilości słuchaczy! - mówi ks. Wieczorek. Ponad dziesięcioletnie doświadczenie Biura Reklamy Radia Plus Radom w zakresie działalności promocyjnej, stanowi gwarancję skutecznego i profesjonalnego dotarcia z przekazem do odbiorców.
  Czy zatem rozszerzenie dotychczasowego zasięgu to ?ostatnie słowo? Radia Plus? - Raczej dobry początek - twierdzi ksiądz dyrektor. - Nasza diecezja to przecież niemal milion mieszkańców. Kolejnym etapem powinno być uruchomienie nadajnika w rejonie Skarżyska-Kamiennej i Starachowic, by objąć zasięgiem południową i południowo-wschodnią część diecezji. Oprócz tych dwu miast, bylibyśmy wówczas słyszalni także w Suchedniowie i być może w Lipsku n/Wisłą.
  Radio Plus Radom gorąco prosi słuchaczy na Ziemi Koneckiej i Opoczyńskiej o informacje na temat jakości sygnału w ich miejscowościach. Dzięki temu łatwiej będzie nam zlokalizować miejsca, w których jeszcze sygnał radia jest słyszalny niedostatecznie (tel. 048.3608338; )

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ